×

چارچوب اقتصاد کشور به خوبی اداره شده است

 • کد نوشته: 2831
 • ۸ مرداد ، ۱۳۹۹
 • ۰
 • به گزارش بازباران نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت‌: در ایام مبارکی هستیم و روزهای پربرکت عرفه، عید قربان  و عید غدیر را پیش رو داریم. همه این ایام ما را دعوت می‌کند که در مسیر حق باشیم و امیدواری، اعتماد و توانمندی ما را افزون‌تر می‌کند. […]

  چارچوب اقتصاد کشور به خوبی اداره شده است
 • به گزارش بازباران نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت‌: در ایام مبارکی هستیم و روزهای پربرکت عرفه، عید قربان  و عید غدیر را پیش رو داریم. همه این ایام ما را دعوت می‌کند که در مسیر حق باشیم و امیدواری، اعتماد و توانمندی ما را افزون‌تر می‌کند. ما باید از روز عرفه برای قدرت روحی بیشتر استمداد بطلبیم، خصوصا جملات آن دعای معروف امام حسین(ع) در صحرای عرفات که معمولا مومنین در این روز می‌خوانند که به تعبیر امام خمینی(ره) یکی از افتخارات شیعه است و این دعا مجموعه‌ای از معارف اسلامی است.

  وی با بیان اینکه در این ایام ضمن گرامی داشتن مراسم‌ها باید به پروتکل‌ها نیز توجه داشت، افزود: وزیر بهداشت امروز طی نامه‌ای درباره مراسم مفصلی که معمولا برادران اهل سنت در روز عید قربان برگزار می‌کنند و البته شیعیان هم در این روز برنامه دارند، خواستار مراعات پروتکل‌ها شده و الّا در مسیر شیوع این بیماری قرار خواهیم گرفت و مشکلات دو چندان خواهد شد.

  رئیس جمهور با اشاره به عدم حضور حجاج ایرانی در مراسم حج تمتع ادامه داد: امسال حاجیان ما نمی‌توانند از مراسم عرفه در بیابان عرفات استفاده کنند و جزو اتفاقات نادری است که در تاریخ اسلام رخ داده و کمتر شاهد چنینی سالی بودیم که حاجیان به دلیل این بیماری نمی‌توانند به مکه بروند و ان‌شالله در منازل خود نورانیت را به دل‌های خود بازمی‌گردانند.

  روحانی گفت: اساس این ایام، عید و وحدت مسلمان و روز نزدیک شدن به خداوند است؛ در این ایام در  برابر توطئه‌هایی که علیه ملت و کشور ما طراحی کرده‌اند، قوی‌تر می‌شویم. دشمنان می‌خواستند اقتصاد ما را بهم بریزند و مردم را در فشار اقتصادی قرار داده و ارکان اقتصاد ما باقی نماند. آنها فکر می‌کردند در چند ماه می‌توانند اوضاع اقتصاد ما را بهم بریزند؛ البته ما در این دو سال و چند ماه روزهای سختی را گذراندیم ولی اساس و چارچوب اقتصاد کشور و زندگی مردم در حد نیاز به خوبی اداره شده است. امروز کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز مردم وجود دارد و وفور هم وجود دارد و ما می‌خواستیم قیمت‌ها متعادل باشد که باید در این زمینه اقدامات بیشتری انجام شود.

  وی اظهار داشت: تولیدگرانی که در صنایع مهم ما که بخش بزرگی از صادرات غیر نفتی ما به آن وابسته است کار بزرگی انجام دادند و به‌عنوان مثال درباره فولاد ۱۰ درصد افزایش تولید داریم. تولیدات ما در صنایع مهم نیز افزایش داشته و این یعنی که دشمن نتوانسته کارخانه‌های بزرگ ما را تعطیل کند.

  روحانی با تأکید بر اینکه تولید سرجای خود بوده و این اساس اقتصاد است، تصریح کرد: از ابتدای قرارداد اقتصادی ما با اتحادیه اوراسیا از آبان سال اخیر تا خرداد امسال علیرغم اینکه از اسفندماه با کرونا مواجه بودیم، صادرات ایران به کشورهای اوراسیا ۶۳ درصد افزایش داشته است. دشمن در زمینه اقتصادی موفق نبود و نوانست ما را زمین بزند و کاری کند که اقتصاد ما متوقف شود؛ البته مشکلاتی ایجاد کرد و باید دست به دست هم دهیم و این مشکلات را حل کنیم.

  وی با تأکید بر مسئله نظارت بر مراحل صادرات و واردات کالا و تأمین ارز گفت: باید مانند سایه بر کالاها و تأمین ارزها نظارت کنیم؛ در این چند روز دیدیم که برخی مشکلاتِ در این زمینه قابل حل است.

  رئیس‌جمهور گفت: مردم بدانند تولید فولاد در تمام زنجیره‌اش ما در ۷ سال گذشته نسبت به تاریخ قبل دو برابر شده است، این کار بزرگی است که مهندسین، کارگران، صنعتگران و مدیران ما انجام داده‌اند و از آنها سپاسگزاری می‌کنیم.  این نشان می‌دهد که ما توانمند هستیم؛ تولید ما در پتروشیمی در این ۷ سال دو برابر شده است. در ۱۰ روز گذشته صادرکنندگان خوب ما و شرکت‌های مقیّد ما که عمدتا فعالان عرصه فولاد و پتروشیمی هستند، ۲٫۵ میلیارد دلار ارز را عرضه کردند. پس می‌بینیم که شرکت‌های ما تلاش می‌کنند و بسیاری از آنها ارز را به درستی به سامانه نیما بر می‌گردانند و در عرضه نیاز کشور قرار می‌دهند؛ البته باید با اقلیتی که در این‌باره تخلف می کنند هم برخورد شود.

  روحانی اضافه کرد: ما باید در سطح کلان و خرد و در همه موارد نظارت داشته باشیم و وظیفه وزارت صمت و دادگستری است که بر بازار نظارت داشته باشند تا مقررات و چارچوب‌های قیمتی عملیاتی شود.

  وی تصریح کرد: دشمن در زمینه اقتصاد نتوانست ما را بکشند و راه‌های دیگری را انتخاب کرده است، راه دیگر ایجاد اختلاف در کشور بود و آنها امیدوار شده بودند و در اوایل امسال امید به جنگ بین قوا داشتند ولی دیدیم که از این توطئه هم عبور کردیم. البته بیانات، دقت، سخنان و هدایت مقام معظم رهبری برای هر سه قوه نقش اساسی داشت و شاهد آرامش هستیم. همانطور که ایشان دستور دادند هیچ یک از قوا نباید دنبال حاشیه‌سازی باشند؛ چه ما به عنوان قوه مجریه و چه قوای دیگر. اگر قوه‌ای می‌خواهد نکته‌ای به ما بگوید، اشکالی ندارد ولی به شرطی که راه حل هم ارائه دهد؛ نقد خالی خیلی مشکلی را حل نمی‌کند.

  رئیس‌جمهور با بیان اینکه راه سومی که دشمن در پیش گرفته، ایجاد شایعات بین مردم است، خاطر نشان کرد: آنهایک روز  می‌گویند کوه‌ها فروخته شده و روز بعد می‌گویند که کوه‌ها و جنگل‌ها وقف شده‌اند!؛ اینها در مردم نگرانی می‌کند. مگر می‌شود کوه و بیابان و جنگل را وقف کرد؟! این‌ها شایعاتی است تا مردم را نگران کنند و هر روز مشکلی برای مردم پیش بیاورند. یک روز می‌گویند قسمتی از کشور را فروخته‌اند و روز دیگر می‌گویند که جزایر کشور فروخته شده؛ من از این شایعات تعجب نمی‌کنم چون اینها کار طبیعی دشمنان ماست ولی عجیب آن است که چرا گوشِ شنوا برای این شایعات وجود دارد که این را بشنود. نکته دیگر این است که هر جمله‌ای یک مسئولی بیان می‌کند، مسئول دیگری یک جمله از آن کاسته و یا به آن می‌افزاید. گاهی می‌بینیم برخی از دوستان هم حرف را گوش نمی‌کند و این حرف‌ها را یا نقل و یا بیان می‌کنند.

  روحانی گفت: روشن است که در تمام برنامه‌ها از اعیاد قربان و غدیر گرفته تا محرم، همه جا دین و مراسم وجود دارد و به چارچوب دستورالعمل‌های بهداشتی مقیّد می‌باشد. پروتکل اگر می‌گوید باید بین عزاداران فاصله باید باشد، از ماسک باید استفاده شود، نباید نوشیدنی عرضه شود، پروتکل اگر می‌گوید که به جای ۲۰ روز عزاداری، سه روز عزاداری شود و زمان عزاداری نیز کم شود باید به آن عمل شود.

  وی تصریح کرد: آنها که می‌خواهند از طریق عزاداری، عزاداری را زیر سوال ببرند که بگویند شیوع کرونا با عزاداری بیشتر شد، ما به آنها اجازه نمی‌دهیم و عاشقان امام حسین(ع) بیش از همه مراقبت می‌کنند تا اصول بهاشتی رعایت شود.

  رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر کسی موجب ابتلای فردی شد، حق الناس مرتکب شده است، خاطر نشان کرد: کسانی که همه پروتکل‌ها را اجرا نکرده و آن را زیر پا می‌گذارند، حتی اگر لازم باشد باید برای آن مجازات در نظر گرفته شود. ما گفته‌ایم اگر کسی وارد اداره‌ای می‌شود و پروتکل را رعایت نمی‌کند نباید به او خدمت داده شود.

  روحانی هم‌چنین تصریح کرد: دشمنان در مرحله دیگر کار دیگری را شروع کردند؛ در مجامع بین‌المللی قطعنامه‌ای علیه ما تصویب کردند که نگذارند ما به حقوقی که در توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ در زمینه پایان تحریم تسلیحاتی است، دست یابیم. از اینجا و آنجا گدایی می‌کنند و به شرق و غرب می‌روند و در برابر این و آن خم می‌شوند و صبح تا شب مانند دلال از کاخ سفید راه افتادند از این کشور به آن کشور و با این تلفن و آن تلفن و تا امروز. الحمدالله هیچ موفقیتی هم به‌دست نیاوردند. اگر هم روزی موفق شوند ما پاسخ بسیار قاطعی به آنها می‌دهیم. البته در حال حاضر کم‌کم به سمت یأس می‌روند.

  وی ادامه داد: دشمنان ما الان آمده‌اند داستان دیگری را شروع کرده‌اند و اقدام به گستاخی و شیطنت‌های خطرناک در آسمان بین المللی کردند؛ ایکائو، شورای امنیت و سازمان ملل و کشورهای منطقه کجا هستند؟ کشورهایی که این تخلف در فضای آنها صورت گرفته و این پرواز به مقصد آنها بوده همه باید حرف بزنند.مگر می‌شود در مسیر آزاد بین‌المللی، یک جنگنده کنار هواپیمای مسافربری بیاید و مردم را در آسمان بترساند؟ این تروریسم هوایی است و باید به عنوان تروریست با آن برخورد شود.

  رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: البته این اقدامات از سوی آمریکا سابقه داشته و ما در سال ۶۷ دیدیم که هواپیما مسافربری ما را به بهانه‌های واهی سرنگون کردند ولی اینکه در فضای کشور سوریه این اقدام را انجام دهند غیر قابل قبول است. این شیطنت‌ها برای این است که در برابر ایران شکست خوردند و به سردمداران کاخ سفید می‌گوییم که یک راه بیشتر در برابر ایران برای شما وجود ندارد و آن اجرای حق و قانون و توافق و مقررات و جبران خسارت‌هایی است که به مردم وارد کردید؛ یعنی اینکه راه دومی ندارید. اگر فکر می‌کنید ملت ایران در برابر کارها و شیطنت‌های شما تواضع می‌کند، اشتباه می‌کنید؛ اگر فکر می‌کنید ما از حقوق خود دست برمی‌داریم، اشتباه می‌کنید؛ اگر فکر می‌کنید مردم ما را مأیوس می‌کنید، مردم ما مأیوس نمی‌شوند؛ روحیه مردم ما در رمضان قوی‌تر شد و در ماه محرم هم بیشتر خواهد شد. راه ما ایستادگی، تولید و کمک به یکدیگر است.

  روحانی هم‌چنین گفت: از فعالان عرصه تولید و کسانی که کار مردم را تسهیل می‌کنند تشکر می‌کنیم و دیروز در جلسه فضای مجازی دیدیم که اقدامات خوبی در زمینه سلامت، مالیات، قبوض، سفته الکترونیکی، شروع کسب و کار که از ۷۲ روز به ۳ روز رسیده، انجام شده و تلاش ما برای رفاه مردم بیش از پیش خواهد بود.

  انتهای پیام

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *