×

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اعلام کرد
فروش ۲۰ هزار میلیاردی محصولات نانویی در سال گذشته

 • کد نوشته: 4098
 • ۵ آذر ، ۱۴۰۱
 • ۰
 • دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه یکهزار و ۲۶۶ محصول مبتنی بر نانو در حوزه‌های مختلف به تولید رسیده و میزان فروش محصولات نانو در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: این موفقیت از سوی جوانان کشور به دست آمده است و در این راستا تربیت نیروی انسانی توانمند و مسوولیت پذیر از برنامه‌های این ستاد به شمار می‌رود.
  فروش ۲۰ هزار میلیاردی محصولات نانویی در سال گذشته
 • به گزارش باز باران نیوز، دکتر سعید سرکار، در اختتامیه یازدهمین جشنواره دانشجویی بنیاد آموزش فناوری نانو با اشاره به اقدامات ترویجی در حوزه توسعه فناوری نانو با بیان اینکه مقدمات این جشنواره از سطح دانش آموزی و دانشجویی آغاز شد، افزود: در پی این اقدامات، برنامه‌هایی برای تربیت دانشجویان مستعد اجرایی شد و آنها در این برنامه‌ها، اصالت را به انسان‌ها دادند و بعد از تربیت نیروی انسانی، توسعه ابزارهای آزمایشگاهی در اولویت قرار گرفت.

  وی با تاکید بر ضرورت تربیت نیروهای انسانی، توانا، مخترع و مسئولیت پذیر در کشور، اظهار کرد: این رویکرد موجب شده است که امروزه بیش از ۸۰ دانشگاه اقدام به پرورش نیروی انسانی در مقاطع دکتری و ارشدِ نانو کرده است و دانشجویانی که امروز در این مراسم حاضر شدند، حاصل اجرای این برنامه‌ها هستند.

  سرکار، با بیان اینکه علم و فناوری دو بال یک پرنده هستند گفت: بنیه علمی کشور، فوندانسیون توسعه فناوری است و ما با انتشار مقالات به دنیا می‌فهمانیم که در ایران پتانسیل‌های علمی چه میزان است اما خیلی‌ها انتشار مقاله را تخطئه می‌کنند.

  وی با بیان اینکه ما ۲ درصد از مقاله‌های کل دنیا را تولید می‌کنیم، گفت: همانطور که دنیا از ۲ درصد تولیدات علمی ما استفاده می‌کنند ما هم باید ۹۸ درصد علم تولید شده در دنیا بهره مند شویم. اگر از این میزان علم استفاده نمی‌شود ناشی از درماندگی است، این در حالی است که باید اعلام کنم ما از ۹۸ درصد مقالات دنیا نیز استفاده می‌کنیم.

  دبیر ستاد توسعه نانو با بیان اینکه ایران علاوه بر بنیه علمی خوب، نیروهای انسانی خوب و عالی دارد و تاکنون توانسته‌اند در توسعه فناوری ایران موفق عمل کنند، خاطر نشان کرد: این موفقیت را می‌توان در تبدیل فناوری به محصول مشاهده کرد به گونه‌ای که هم اکنون فناوری نانو در ۱۸ حوزه صنعتی رسوخ کرده گفت و کاربرد این فناوری توانسته است صنایع ما را رقابت پذیر کنند.

  سرکار، با بیان اینکه در حال حاضر هزار و ۲۶۶ محصول مبتنی بر نانو در حوزه‌های مختلف به مرحله تولید رسیده است گفت: به ندرت می‌توان کشوری را پیدا کرد که این تعداد از محصول نانو را به تولید برساند.

  وی اضافه کرد: همچنین میزان فروش محصولات نانو در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

  دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاکید کرد: اگر کلوپی علمی مانند کلوپ هسته‌ای شکل بگیرد لازم است ایران جزو این کلوپ باشد؛ چرا که ایران بازیگر اصلی در حوزه نانو و دارای ذخایر ارزشمند نیروی انسانی است.

  سرکار، مغزهای جوانان را سرمایه‌های مملکت دانست که باید آنها را به رسمیت شناخت و ادامه داد: جوانان می‌توانند باعث جهش کشور شوند و باید بپذیریم که ذخایر اصلی کشور که جوانان هستند در جلوی چشمان ما قرار دارند و باید بتوانیم با استفاده از آنها، به تولید ثروت برسیم.

  وی در خصوص عملکرد دانشگاه‌ها در زمینه استفاده از نیروهای انسانی، با انتقاد از اینکه دانشگاه‌ها ضایعه نخاعی تربیت می‌کنند، یادآور شد: افراد دچار ضایعه نخاعی به خوبی فکر می‌کنند، حرف می‌زنند، می‌بینند و می‌شنوند اما نمی‌توانند کار انجام دهند و همواره متکی به دیگران هستند. در اصل دانشگاه‌های ما چنین افرادی را تربیت می‌کنند و چنین افرادی نمی‌توانند آموخته‌های خود را در قالب تیم‌های استارت‌آپی و شرکت‌های دانش بنیان به محصول تبدیل کنند.

  سرکار، با تاکید بر اینکه این موضوع نشان دهنده آن است که ما نمی‌توانیم دانش آموختگان خوبی به جامعه تحویل دهیم، افزود: در همین راستا ستاد توسعه فناوری نانو برای تربیت دانشجویان توانمند، برنامه‌هایی را اجرا کرده که همین جشنواره دانشجویی یکی از این برنامه‌ها به شمار می‌رود.

  وی ادامه داد: در صدد هستیم که یک الگوی موفقی را عرضه کنیم که دانشجویان بتوانند به صورت مسئولیت پذیر عمل کرده و آموخته‌های خود را به محصولاتی تبدیل کنند.

  دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در پایان با بیان اینکه در ذهنیت عمومی، وزارت کار مختص بازنشستگان است گفت: در صورتی که این وزارتخانه باید مسئول ایجاد کار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی هم باشد.

  به گزارش ایسنا در مراسم از برگزیدگان مسابقه ملی فناوری نانو در بخش تحصیلات تکمیلی و مقطع کارشناسی، و برترین‌های حوزه آموزش و ترویج فناوری نانو در بخش دانشگاهی تقدیر به عمل آمد.

  انتهای پیام

  نویسنده: سیدمیثم اختر
  منبع: پایگاه خبری باز باران نیوز

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *