×

ادعاها درباره فرمانده نیروهای مستشاری ایران در سوریه کذب است

 • کد نوشته: 3337
 • ۲۴ آبان ، ۱۴۰۰
 • ۰
 • سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد که آقای گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به زودی به تهران سفر می‌کند.
  ادعاها درباره فرمانده نیروهای مستشاری ایران در سوریه کذب است
 • به گزارش بازباران نیوز، صبح روز دوشنبه سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که از زمان روی کار آمدن دولت جدید در ایران ارتباط چندانی بین وی و دولت جدید ایران وجود نداشته و این موضوع را حیرت‌انگیز خوانده اظهار کرد: البته من تصور نمی‌کنم اظهاراتی که مورد اشاره قرار گرفت منتسب به آقای گروسی باشد و آقای گروسی گفته باشد. آقای گروسی مراودات نزدیکی با دوستان ما در سازمان انرژی اتمی و همچنین نمایندگی ایران در وین دارند. از ایشان برای سفر به تهران دعوت شده است. تاریخی در این زمینه مشخص شده و منتظر پاسخ ایشان نسبت به تاریخ مشخص شده هستیم. ایشان به زودی به ایران می‌آیند.

  وی همچنین با بیان اینکه مراودات ایران و آژانس مثل همیشه بین دو طرف در جریان است و دو طرف با یکدیگر ارتباط دارند، تصریح کرد: اگر آقای گروسی نسبت به تاریخ مشخص شده پاسخ بدهند ایشان در سفر به تهران علاوه بر دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، با وزیر خارجه آقای امیرعبداللهیان نیز دیدار و رایزنی خواهند کرد.

  سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه سه و نیم میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور آزاد شده و وارد چرخه اقتصادی شده است و اینکه این پول‌ها مربوط به دارایی‌ها بلوکه شده ایران در کدام یک از کشورهاست و آیا وزارت خارجه این مسائل را تأیید می‌کند، گفت: عموما در مورد این مسائل اطلاعات ریزی از سوی وزارت خارجه داده نمی‌شود و بانک مرکزی اگر مصلحت بداند در این زمینه اطلاع رسانی می‌کند و مسائل را در میان می‌گذارد.

  وی ادامه داد: همان طور که پیش از این گفته‌ام ما منابع متعددی در خارج از کشور داریم که در حال آزادسازی تدریجی آن‌ها هستیم و اگر امروز کالاهای اساسی وارد کشور می‌شوند به این معنی است که این پول‌ها به صورت تدریجی در حال آزادشدن هستند و آن‌ها از یک منبع نبوده‌اند.

  سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که گفته شده تعدادی از نیروهای یمنی برخی از کارمندان محلی سفارت آمریکا در یمن را در محل سفارت آمریکا به گروگان گرفته‌اند و آیا در این زمینه ایران اطلاعی دارد و نیروهای یمنی در این زمینه با ایران صحبت کرده، گفت: من جزئیاتی از آنچه که شما اشاره کردید ندارم.

  وی ادامه داد: آنچه که می‌دانم این است که انصارالله و دولت نجات ملی یمن دولت مسئولی بوده و تاکنون براساس مسئولیت کشور را اداره کرده است.

  خطیب‌زاده بار دیگر تأکید کرد که من جزئیاتی در این خصوص ندارم.

  سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه به تازگی برخی از منابع سعودی و صهیونیستی اخباری را درخصوص اخراج فرمانده نیروهای مستشاری ایران در سوریه منتشر کرده اند و موضع وزارت خارجه در این ارتباط چیست؟ گفت: البته این گونه خبرسازی‌ رسانه‌ های صهیونیستی و برخی از کشورها موضوع تازه‌ای نیست. همان طور که می‌دانیم روابط ایران و سوریه در سطوح مختلف دارای لایه‌های عمیقی است و این روابط در سطح راهبردی دنبال می‌شود.

  وی ادامه داد: فرمانده نیروهای مستشاری ایران در سوریه در پایان دوره مأموریت موفق خود در سوریه مورد تقدیر وزیر دفاع این کشور قرار گرفت و مدالی از سوی وزیر دفاع این کشور دریافت کرد. کسانی که به مسائل آشنا هستند می‌دانند که روابط ایران و سوریه در چه سطحی است و دارای چه لایه‌هایی است. همان طور که گفتم این‌ها خبرسازی است و ارزش جواب دادن ندارد.

  سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد سفر کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان به کابل هم گفت:‌ همان طور که هفته قبل اعلام کردم آقای کاظمی به عنوان نماینده ویژه ایران در امور افغانستان به کابل سفر می‌کنند و ایشان در این سفر گفت‌وگوهایی را با هیئت حاکمه سرپرستی موقت افغانستان خواهند داشت و درمورد موضوعات مختلف که مربوط به امروز و فردای افغانستان است گفت‌وگو می‌کنند. در حال حاضر مردم افغانستان با مشکلاتی از جمله مشکلات اقتصادی و معیشتی روبرو هستند و ما تلاش داریم که مردم افغانستان کمترین تأثیر را از تحولات اخیر افغانستان و خروج فاجعه بار آمریکا از این کشور داشته باشند.

  وی همچنین در مورد انفجارهای اخیر در افغانستان از جمله در برخی از مساجد گفت: ما خیلی نگران رشد افراطی گری و تروریسم در این منطقه هستیم. از بدترین شکل تروریسم حمله به نمازگزاران است که متأسفانه چندین بار طی مدت اخیر در افغانستان رخ داده است.

  خطیب‌زاده افزود: هیئت حاکمه سرپرستی موقت افغانستان در ارتباط با ایجاد امنیت در این مکان‌ها و حفظ امنیت مردم افغانستان مسئولیت مستقیم دارد و باید به وظایف‌اش در این زمینه عمل کند.

  سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد تمایل اخیر برخی از کشورهای عربی برای عادی کردن روابط‌شان با سوریه علیرغم حمایت‌هایشان در بحران داخلی سوریه از گروه‌های مخالف دولت مرکزی این کشور و اینکه این تمایل و تلاش برای نزدیکی به سوریه جهت کمرنگ کردن روابط تهران-دمشق صورت می‌گیرد، گفت:‌ سوریه یکی از کنشگران موثر در جهان عرب بوده است و حذف سوریه از جهان عرب میسر نبوده و کسانی که در این راستا تلاش کرده‌اند جهان عرب و منطقه را تضعیف کرده‌اند. جای خوشحالی دارد کشورهایی که در ابتدا به صورت پنهان به دنبال عادی سازی روابط خود با سوریه بوده‌اند اکنون به صورت آشکارا در این زمینه عمل می‌کنند. ما از این روند استقبال می‌کنیم و حتی تلاش می‌کنیم که این روند تسریع شود و مجددا کشورهای عربی و سوریه روابط عادی خود را از سر بگیرند.

  وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در جریان سفر چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به ایران در مورد بحث سوریه و اقدام آنکارا برای حضور پررنگ‌تر در شمال سوریه رایزنی و گفت‌وگو خواهد شد، گفت: همان طور که می‌دانید ایران، روسیه و ترکیه هر سه کشور در روند آستانه در ارتباط با سوریه حضور دارند و گفت‌وگوهای مفصلی با یکدیگر در ارتباط با تحولات سوریه داشته‌اند. یکی از مسائل مورد بحث در این سفر موضوع روند آستانه،‌ همکاری‌های دو کشور در این زمینه و مسیر پیش روی آن است.

  خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و ترکیه به خصوص در مورد مرزهای دو کشور گفت: مرزهای ایران و ترکیه در این منطقه بیش از ۴۰۰ سال است که مرزهای ثبات و امنیت بوده است و مثالی است بر اینکه دو کشور چگونه می‌توانند در کنار هم در مرزهای باثبات و امن با یکدیگر همکاری و گفت‌وگو کنند.

  انتهای پیام

  نویسنده: فرامرز اختر
  منبع: پایگاه خبری بازباران نیوز

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *