به گزارش باز باران نیوز،  از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون به‌طور میانگین روزانه ۸۶ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است که این رقم با توجه به مدت مشابه پارسال با ۷۴.۷ میلیون لیتر مصرف، رشد ۱۵ درصدی نشان می‌دهد. میانگین مصرف روزانه بنزین کشور در دی‌ماه به حدود ۸۹.۹ میلیون لیتر رسید که این رقم در مدت مشابه سال گذشته (دی ۹۹) ۷۶ میلیون لیتر بود و با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال باز هم افزایش خواهد یافت.

همچنین از ابتدای امسال تا پایان آذرماه به‌طور میانگین روزانه ۵۱۰۰ تن گاز مایع نیز در کشور توزیع شد، مصرف گاز مایع در دی‌ماه امسال روزانه ۵۷۰۰ تن بود، همچنین در دی ماه دی‌ماه به‌صورت میانگین روزانه ۸.۸ میلیون لیتر نفت‌سفید در کشور توزیع شد که به‌صورت میانگین از ابتدای سال ۳.۸ میلیون لیتر بود.

میزان مصرف‌ نفت‌گاز غیرنیروگاهی در کشور نیز از ابتدای امسال روزانه ۷۶ میلیون لیتر بوده که این رقم در دی‌ماه امسال به‌صورت میانگین روزانه ۷۷ میلیون لیتر بوده است.

این آمار در حالی است که در هفته گذشته در بیشتر نقاط کشور با بارش شدید برف و در برخی نقاط از جمله استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و بوشهر و فارس با بارش بی‌سابقه باران و سیل روبه‌رو بودیم اما با این حال آنطور که کرامت ویس کرمی – مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی روز گذشته به وزارت نفت اعلام کرده با ذخیره‌سازی مناسب سوخت، با هیچ مشکلی در تأمین سوخت گرمایشی، پخت‌وپز و سوخت موردنیاز خودروها مواجه نشدیم.

به گفته وی، در نیروگاه ها نیز افزون بر آن سوخت‌رسانی زمستانی به نیروگاه‌ها نیز به‌صورت مستمر انجام شد. در زمستان که مصرف گاز خانگی به‌شدت بالا می‌رود و رکورد می‌زند، سوخت‌ نیروگاه‌ها و نیز صنایعی که مشمول قطع گاز طبیعی می‌شوند، از جمله کارخانه‌های سیمان با سوخت دوم (گازوئیل و مازوت) جایگزین‌ می‌شود.

سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در شرایط سخت امسال استمرار داشت و با مدیریت صحیح مصرف توسط وزارت نیرو نیز تاکنون مشکلی در زمینه تأمین برق در کشور به‌وجود نیامده و برق به‌صورت پایدار در کشور تولید شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از وضع مناسب ذخیره‌سازی سوخت در انبارهای نفت کشور خبر داد و گفت: وضع ذخایر بنزین، گازوئیل و دیگر فرآورده‌های کشور مناسب است و اگرچه مصرف سوخت بنزین با توجه به شرایط برودت هوا بالاست، اما تلاش می‌کنیم افزون بر تأمین بنزین موردنیاز روزانه کشور، ذخیره‌سازی مناسب برای ایام عید نوروز را نیز انجام دهیم تا بتوانیم در تعطیلات نوروزی پاسخگوی نیاز هموطنان باشیم.

انتهای پیام

  • نویسنده : سحر بابایی
  • منبع خبر : پایگاه خبری باز باران نیوز