×

۱ بهمن ۱۳۵۷؛ استعفای رئیس شورای سلطنت

 • کد نوشته: 2364
 • ۱ بهمن ، ۱۳۹۷
 • ۰
 • به گزارش بازباران نیوز، سیدجلال‌الدین تهرانی رئیس شورای سلطنت که در فرانسه بسر می‌برد برای دیدار با امام در پاریس از مقام خود کناره‌گیری کرد و در استعفای خود متذکر شد که شورای سلطنت غیرقانونی است. متن استعفای سید جلال الدین تهرانی از ریاست شورای سلطنت ایران به این شرح بود: قبول ریاست شورای سلطنت […]

  ۱ بهمن ۱۳۵۷؛ استعفای رئیس شورای سلطنت
 • به گزارش بازباران نیوز، سیدجلال‌الدین تهرانی رئیس شورای سلطنت که در فرانسه بسر می‌برد برای دیدار با امام در پاریس از مقام خود کناره‌گیری کرد و در استعفای خود متذکر شد که شورای سلطنت غیرقانونی است. متن استعفای سید جلال الدین تهرانی از ریاست شورای سلطنت ایران به این شرح بود: قبول ریاست شورای سلطنت ایران از طرف اینجانب فقط برای حفظ مصالح مملکت و امکان تامین آرامش احتمالی آن بود ولی شورای سلطنت به سبب مسافرت اینجانب به پاریس که برای نیل به هدف اصلی بود تشکیل گردید. در این فاصله اوضاع داخلی ایران سریعا تغییر یافت به طوری که برای احترام به افکار عمومی با توجه به فتوای حضرت آیت‌الله‌العظمی خمینی دامت‌برکاته مبنی بر غیرقانونی بودن آن شورا را غیرقانونی دانسته کناره‌گیری کردیم. از خداوند و اجداد طاهرین و ارواح مقدسه اولیای اسلامی مسئلت دارم که مملکت و ملت مسلمان ایران را در ظل عنایات حضرت امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه از هر گزندی مصون داشته و استقلال وطن عزیز ما را محفوظ فرمایند.

  از سوی دیگر گفته شده که اسامی اعضای شورای انقلاب تا دو روز دیگر اعلام می‌شود.

  امروز امام خمینی در گفت‌وگویی عنوان کردند: ما وارث یک مملکت ویران هستیم. شاه را باید به ایران برگرداند و ثروت‌هایش را پس گرفت. ۲۰ سال لازم است تا ویرانی‌ها جبران شود.

  امام درباره دولت بختیار هم گفتند که دولت بختیار خیانتکار است و از مردم خواستند تا قدرت قانونی او را واژگون کنند.

  رهبر انقلاب همچنین در یک مصاحبه مطبوعاتی تاکید کردند: کلیه قراردادهای بر ضد مردم ایران لغو خواهد شد.

  ابوالحسن بنی‌صدر هم در پاریس اعلام کرد: حکومت اسلامی به رای عمومی گذاشته می‌شود. روزنامه‌ها باید همه خبرها را بنویسند، نباید عکسی را پایین بیاورند و عکس دیگری را بالا ببرند.

  در پاریس صادق قطب‌زاده اظهار کرد: سینماها باید باز باشند و روزنامه‌ها هر چه می‌خواهند بنویسند. همه احزاب حتی مارکسیست‌ها می‌توانند تبلیغ کنند.

  همچنین مهدی بازرگان مدعی شد توافق ذهنی بین بختیار و رهبران مذهبی وجود دارد.

  امروز از طرف امام خمینی هیئتی به ریاست جلیل ضرابی مامور حفظ اسناد و مدارک سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها شد.

  از سوی دیگر شاپور بختیار نخست‌وزیر، شاه را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: شاه در طول سلطنت خود قانون اساسی را نقض کرده است. اینک باید در معنای دموکراتیک چیزی را دوباره پایه نهیم که طی سالیان گذشته آن را از دست داده بودیم. مصمم به حفظ قانون اساسی هستم.

  بختیار در یک پیام تلویزیونی هم گفت: در صورتی که آیت‌الله‌العظمی خمینی به تهران بیایند موضع نخست‌وزیری را رها نمی‌کنم.

  امروز در واکنش به صحبت دیروز بختیار که گفته بود نه‌دهم مراجع حامی او هستند، برخی از مراجع عظام پشتیبانی خود را از دولت بختیار تکذیب کردند.

  همچنین ارتشبد عباس قره‌باغی رئیس ستاد ارتش در گفت‌وگویی اعلام کرد: کودتا در ارتش مطرح نیست. دستور سرکوبی چماق‌بدستان داده شده است.

  امروز به دنبال استعفای یحیی صادق‌ وزیری وزیر دادگستری، شمس‌الدین عالمی به کفالت این وزارتخانه منصوب شد.

  همچنین کارکنان رادیو و تلویزیون مدیرعامل خود را به رسمیت نشناختند.

  پس از پیام دیروز امام که گفته بودن به زودی در میان مردم خواهند بود، امروز خبرهایی مبنی بر اینکه امام خمینی جمعه (۶ بهمن) بعد از ۱۵ سال به کشور بازخواهند گشت منتشر شد.

  انتهای پیام

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *