×

مدیر هوشمندسازی یارانه آرد و نان عنوان کرد
محدودیت عرضه نان نداریم

 • کد نوشته: 4664
 • ۴ بهمن ، ۱۴۰۲
 • ۰
 • مدیر هوشمندسازی یارانه آرد و نان گفت: کاهش دسترسی نانوایان به آرد یارانه‌ای صرفا ناشی از عدم فروش نان به مردم و سوءاستفاده از آرد یارانه‌ای یا ثبت تراکنش‌های غیرواقعی و متقلبانه با انگیزه بهره‌مندی از یارانه بیشتر یا گرانفروشی نان رقم می خورد و محدودیتی در عرضه نان برای رفع نیاز خانواده ها برای هیچ یک از نانوایان کشور وجود ندارد.
  محدودیت عرضه نان نداریم
 • به گزارش باز باران نیوز، چندی پیش خبری در خصوص محدودیت سهمیه آرد واحدهای نانوایی منتشر شد. رئیس پیشین اتحادیه نانوایان سنگکی تهران اعلام کرد که از هر کیسه آرد با کیفیت ۱۱۰ تا ۱۱۵ عدد نان سنگک به دست می‌آید و نانوا موظف شده این مقدار نان را به ۴۰ مشتری بفروشد که به هر نفر حداکثر سه نان می‌رسد. اگر هم نانوا بخواهد نان بیشتری بدهد گفته می‌شود که فروشش غیرمتعارف است و سهمیه آرد واحد نانوایی کم می‌شود.

  وی همچنین اعلام کرده که شرکت نانی‌نو (ارائه‌دهنده دستگاه‌های هوشمند نانوایی) با این استدلال که نانوایان الگوی پخت نان را رعایت نکرده‌اند سهمیه آرد آنها را به طور قابل‌توجهی کاهش داده است. این محدودیت از حدود ۱۰ روز پیش اتفاق افتاده و در درازمدت می‌تواند به تعطیلی واحدهای نانوایی بینجامد.

  رئیس بازرسی اتحادیه نانوایان سنتی تهران نیز اخیرا اعلام کرد که سهمیه ۳۰۰ واحد نانوایی در تهران صفر و سهمیه ۶۰۰ واحد نانوایی روزانه یک تا دو کیسه شده است که در نهایت امروز وزیر کشور اعلام کرد: اخبار محدویت فروش نان به هموطنان غلط است. آرد نانوانی‌ها بر اساس میزان مصرف و فروش به آنها تخیص یافته و پرداخت می‌شود.

  در همن زمینه محمد جلال- مدیرهوشمندسازی یارانه آرد و نان با بیان اینکه بیش از ۲۰ ماه از استقرار کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌های کشور می‌گذرد، گفت: بیش از ۱۰ ماه است که نظام سهمیه ثابت آرد یارانه‌ای نانوایی‌ها که تبدیل به یک رانت ارزشمند برای خرید و فروش مجوزها و عرضه خارج از شبکه آرد یارانه‌ای شده بود کنار گذاشته شده و نظام اختصاص هوشمند آرد یارانه ای به نانوایان در سراسر کشور مستقر شده است.

  وی افزود: در واقع تراکنش‌های فروش نان نانوایان توسط یک سامانه هوش مصنوعی پردازش می شود، مبلغ تراکنش، الگوی ثبت تراکنش، زمان تراکنش و فواصل زمانی تراکنش‌ها، تعداد و تنوع خریداران، عرف رفتار فروش نان در یک منطقه و ده ها مولفه دیگر در این سامانه بر روی بیش از ۳.۵ میلیارد تراکنش ماهانه متعلق به ۸۰ هزار نانوایی در سراسر کشور پردازش می شود و میزان اختصاص عادلانه آرد نانوایان تعیین می شود.

  هیچ‌گونه محدودیت عرضه نان به مردم وجود ندارد

  مدیرهوشمندسازی یارانه آرد و نان اضافه کرد: در واقع طرح هوشمندسازی، یک الگوی فناورانه در عدالت توزیعی محسوب می شود. در این طرح هیچ گونه محدودیتی برای عرضه نان به عموم مردم وجود نداشته و ندارد و روزانه حدود ۱۲ میلیون تراکنش فروش نان به عموم مردم در کشور وجود دارد. روش فروش نان برای مصارف تجاری (رستوران ها، هتل ها، بیمارستان ها و …) نیز برای نانوایان روشن است و مشتریان خاص آنها بعد از ثبت نام و تایید در سامانه، از منوی مربوطه روی کارتخوان هوشمند، خرید خود را انجام می دهند و هیچ گونه محدودیتی برای آنها نیز وجود ندارد.

  وی همچنین عنوان کرد:نیازهای آموزشی یا حل مشکلات احتمالی نانوایان هم از مسیر تلفن گویا ۰۲۱۲۳۷۶۲۳۷۶ مرتفع می شود. کارنامه عملکرد نانوایان، اعلام رفتارهای درست و هشدار رفتارهای نادرست هم در کارنامه اختصاصی نانوایان به صورت برخط نمایش داده می شود. اختیارات کامل برای رفع و رجوع استثنائات غیر قابل تشخیص توسط سامانه به کلیه کارگروه های آرد و نان استان ها داده شده است.

  دلایل کاهش دسترسی نانوایان به آرد یارانه‌ای

  به گفته وی کاهش دسترسی نانوایان به آرد یارانه‌ای صرفا ناشی از عدم فروش نان به مردم و سواستفاده از آرد یارانه‌ای یا ثبت تراکنش‌های غیرواقعی و متقلبانه با انگیزه بهره مندی از یارانه بیشتر یا گرانفروشی نان رقم می خورد و محدودیتی در عرضه نان برای رفع نیاز خانواده ها برای هیچ یک از نانوایان کشور وجود ندارد.

  جلال در پایان گفت: تاکنون بارها و بارها در جمع افرادی که خود را نماینده قشر شریف نانوایان معرفی کرده‌اند خواسته‌ایم، تراکنشی که فروش عادی و متعارف نان به مردم داشته اما کارتخوان از انجام تراکنش جلوگیری کرده یا اینکه در ماه آینده، کاهش آرد نانوایی را در پی داشته، با شماره ملی نانوا اعلام کنید تا بررسی کنیم اما متاسفانه عموما از این امر امتناع شده و هیچ مصداقی که موید ادعای مذکور باشد مشاهده نشده است.

  انتهای پیام

  نویسنده: فرامرز اختر
  منبع: پایگاه خبری باز باران نیوز

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *