×

تسهیل بازآفرینی محله نفرآباد شهر ری در گرو تایید اوراق مشارکت توسط وزارت کشور

 • کد نوشته: 3546
 • ۴ بهمن ، ۱۴۰۰
 • ۰
 • مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به امکان انتشار اوراق مشارکت برای بازآفرینی محله نفرآباد در شهر ری گفت: وزارت کشور هنوز اوراق مشارکت را برای این محله تایید نکرده است.
  تسهیل بازآفرینی محله نفرآباد شهر ری در گرو تایید اوراق مشارکت توسط وزارت کشور
 • به گزارش باز باران نیوز، کاوه حاجی علی اکبری در تشریح روند بازآفرینی محله نفرآباد شهرری گفت: محله نفرآباد در جنوب شرقی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، یکی از قدیمی ترین محلات تهران است که ۴۰۰ سال سابقه پیوسته سکونت دارد. با وجود تملک ها و تخریب های زیادی که در گذشته انجام شده، در حال حاضر بیش از ۱۰ خانه ارزشمند در آنجا وجود دارد.

  وی افزود: در دهه ۸۰ رویکرد پاکسازی برای این محله درنظر گرفته شد؛ به شکلی که کل محله تخریب و تبدیل به باغ-مزار شود که خطای بسیار بزرگی بود و ویژگی های اجتماعی و فضایی و سابقه سکونت در محله را مورد توجه قرار نداده بود. از سال ۹۲ هم این محله به حال خود رها شده بود. یک محله با مساحت ۱۳ هکتار که شهرداری ۵ هکتار آن را تملک کرده و بعد محله را به حال خود رها کرده بود.

  وی ادامه داد: سال ۱۳۹۸ این ماموریت به سازمان نوسازی شهر تهران داده شد تا راهبردی را برای برون‌رفت محله از وضعیت موجود بیاندیشیم. ما در گام نخست به سراغ بررسی زمینه های اجتماعی، فرهنگی و کالبدی رفتیم و به این نتیجه رسیدیم که باید نفرآباد به نفرآبادی که در گذشته بوده و به عنوان محله ای فعال و سرزنده در کنار حرم حضور داشته، بازگردد و برای سکونت و مجاورت در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم مورد استفاده قرار گیرد. برهمین اساس، طرحی برای محله تهیه شد و دیماه سال گذشته به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسید و اقدامات اجرایی آغاز شد.

  وی تاکید کرد: عملیات اجرایی پروژه «سرای عموعباس» به عنوان مرکز محله شروع شده و در مورد چند پروژه مسکونی، در حال تفاهم با شرکت سرمایه گذاری مسکن وابسته به بانک مسکن برای شروع اجرای این پروژه ها هستیم. اما مهم ترین پشتوانه اجرای طرح نفرآباد، انتشار اوراق است؛ چون در قانون بودجه ۱۴۰۰ کشور در موضوعات بازآفرینی فقط برای اطراف حرم های چهارگانه مشهد، تهران، قم و شیراز امکان انتشار اوراق پیش بینی شده است.

  مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تأکید بر اینکه اوراق مشارکت ابزار مناسبی برای پیشبرد اهداف بازآفرینی محله نفرآباد است، افزود: متأسفانه علی رغم مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، نامه شهردار تهران و پیگیری نمایندگان شورا و مجلس شورای اسلامی، تا به امروز وزارت کشور انتشار اوراق مشارکت برای محله نفرآباد را امضا و ابلاغ نکرده است تا به سراغ سازمان برنامه و بانک مرکزی برویم و بتوانیم انتشار اوراق را انجام دهیم و تامین منابع را فراهم کنیم.

  وی ادامه داد: باتوجه به اینکه شهرداری خودش اقدام به تخریب محله کرده است، خودش هم باید نوسازی را شروع کند و اینکه عنوان کند همانند سایر محلات صرفاً کار تسهیل گری می کند، لازم است، اما کافی نخواهد بود. بنابراین شهرداری ۲۱ پروژه محرک توسعه را برای این محله پیش بینی کرده و تصور ما این است که از منابعی که از محل انتشار اوراق تأمین می شود، می توانیم این کار را انجام دهیم.

  حاجی علی اکبری تاکید کرد: اگر امکان انتشار اوراق فراهم شود، نوسازی محله سرعت خواهد گرفت و می توانیم ظرف مدت سه سال همه ۲۱ پروژه را اجرا کنیم و محرک بسیار جدی برای بازآفرینی محله نفرآباد می شود؛ ولی اگر شرایط آن فراهم نشود، با همین ابزارهای محدود که در اختیار داریم و با قرارداد با سرمایه گذاران سعی می کنیم کار را پیش ببریم.

  انتهای پیام

  نویسنده: فرامرز اختر
  منبع: پایگاه خبری باز باران نیوز

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *