×

ترکیب هنر و نور در بهار قران و طبیعت

 • کد نوشته: 4336
 • ۱۱ فروردین ، ۱۴۰۲
 • ۰
 • مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: این سازمان در نوروز ۱۴۰۲ که با ماه مبارک رمضان متقارن شده، تلاش کرده تا برای آماده سازی پایتخت در ماه رمضان با کمک نشانه های نوروزی طرح های خلاقانه ای را هنر هنرمندان در تهران به نمایش بگذارد و در این راستا ترکیب هنر و نور را در بهار قران و طبیعت در دستور کار خود قرار داده است.
  ترکیب هنر و نور در بهار قران و طبیعت
 • به گزارش ایسنا، نوروز ۱۴۰۲ متفاوت از سال های گذشته آغاز شد؛ تقارن ماه رمضان و ایام نوروز باعث شد امسال بهار طبیعت و بهار قران را همزمان جشن بگیریم ؛ لذا همه ارکان مدیریت شهری تلاش کردند چهره متفاوتی از تهران به نمایش گذاشته شود و سازمان زیباسازی شهر تهران نیز با هدف تحقق شادی و نشاط و ایجاد فضای معنوی ماه رمضان تلاش کرد با ترکیب نور و هنر جلوه های هر دو بهار را به نمایش بگذارد.

  در همین راستا رضا صیادی در گفت و گو با ایسنا، در تشریح اقدامات این سازمان برای ایام نوروز و ماه مبارک رمضان با اشاره به بهره گیری مناسب از نورپردازی در قالب اجرای جشن نور در تهران برای ایام نوروز و ماه رمضان، گفت: همزمان با نوروز و ماه مبارک رمضان، جشنواره “تهران زیبا” فعالیت خود را در سطح شهر تهران آغاز کرد به طوریکه در ۲۲ منطقه از تهران در هر منطقه دو تونل نوری طراحی شد.

  وی با تاکید بر اینکه از حدود ۳ ماه پیش مقدمات اجرای این طرح در سطح شهر تهران کلید خورد، افزود: در این جشن ۱۰۰ المان نوری با بیش از ۴۵ طرح و ۲۰۰متر تونل نوری طراحی و اجرا شد. جشن  نور “تهران زیبا ” که کار خود را از شب ولادت حضرت قائم (عج) آغاز کرد، تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت و به غیر از ایام شب‌های قدر، تونل‌های نوری در سطح شهر تهران فعال خواهند بود.

  وی ادامه داد: در حقیقت جشن نور “تهران زیبا” یک برند جدید است که در قالب یک پویش تلاش کردیم جاذبه‌های گردشگری تهران را به مهمانان نوروزی معرفی کنیم تا بتوانند از ظرفیت‌های شهر تهران بهره ببرند. در میدان ولیعصر المان خورشید با ریسه‌های سوزنی، المان گل نرگس در میدان فاطمی و باغ نرگس های نوری در میدان بهارستان و سایر المان‌ها در میادین و نقاط مختلف تهران طراحی شده است. همچنین در راستای اجرای جشن «تهران زیبا» طراحی و ساخت ۵۰ اثر هنری در قالب سازه های نوری توسط هنرمندان و مجریان حوزه نور و نورپردازی شهری در بوستان ملت انجام شد.

  مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با تاکید بر اینکه توجه به نور یکی از رویکردهای اصلی سازمان زیباسازی در حوزه طرح های شهری است، اظهار کرد: جشن نور “تهران زیبا” بزرگترین تجربه کشور در حوزه رویدادهای طراحی و ساخت سازه های نوری است که می تواند با استمرار به یک برند شهری تبدیل شود. این آثار هنری نوری با الهام گرفتن از موضوعاتی همچون طبیعت، سال نو، تهران، انسان، شادی و نشاط و هنر انتزاعی طراحی، ساخته و در قالب یک چیدمان محیطی در شهر تهران نصب شده است.

  ضیافت نور و هنر در رمضان ۱۴۰۲ پایتخت

  صیادی در ادامه به فعالیت های فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: به مناسبت این ماه مبارک خیابان ولی عصر( عج) با ۲۰ کیلومتر ریسه ماه و فانوس نورآرایی شده که در کنار جشن نور «تهران زیبا» جلوه خاصی را به این خیابان بخشیده است؛ همچنین صد المان حجمی ماه مزین به اسماء الهی و ۳۰ المان فانوس و آیات الهی نیز طراحی و ساخته و در میادین و نقاط شاخص شهر تهران نصب شد.

  وی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از سازه های تبلیغات فرهنگی و تجاری شهر تهران تحت پوشش اکران فرهنگی شهر خوبی قرارگرفته است، افزود: در طرح های اکران فرهنگی ماه مبارک رمضان از اقوام ایرانی، المان های شهر تهران، رسوم این ماه و نشان های نوروز استفاده شده است. سقف نوری ۱۰ هزار مترمربعی میدان ولیعصر (عج)، تونل نوری خیابان مجاهدین و جشن نور تهران زیبا در بوستان ملت با ۵۰ سازه نوری تا عید فطر برپا خواهد بود.

  مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به جانمایی و نصب یکصد المان هلال ماه اسماءالحسنی و فانوس های ماه مبارک رمضان در فضای شهری پایتخت اشاره کرد و گفت: به مناسبت فرارسیدن بهار قرآن، یکصد المان حجمی هلال ماه اسماءالحسنی و ۱۵ فانوس رمضان توسط  سازمان زیباسازی شهرتهران طراحی و در نقاط مختلف شهری پایتخت جانمایی و نصب شد. احجام هلال ماه اسماءالحسنی از جنس فایبرگلاس بوده و در ابعاد ۵ متری بر روی پایه هایی با نمای سنگی  و فانوس های رمضان  در ۵ ست سه تایی در فضاهای مختلف پایتخت جانمایی و نصب شده است.

  صیادی در تشریح اقدامات سازمان زیباسازی شهر تهران برای ایام نوروز نیز به جانمایی ۴۲۰  تخم مرغ  نوروزی در تهران اشاره کرد و گفت: این رویداد هنری هر ساله با هدف تغییر چهره پایتخت و ایجاد سرزندگی و نشاط بهاری در برنامه های سازمان زیباسازی گنجانده می شود که در نوروز ۱۴۰۲ نیز شاهد نقاشی و نصب ۴۲۰ تخم مرغ نوروزی در نقاط مختلف شهر بودیم.

  وی افزود: تخم مرغ های نوروزی  با طرح های منتخب  ۲۷۸ هنرمند در سه ایستگاه پلازای میدان شهدای هفتم تیر، بلوار کشاورز و پارک شهر نقاشی شدند. در حقیقت فراخوان هشتمین سالانه هنرهای شهری تهران “بهارستان” در بخش تخم مرغ های نوروزی در دی ماه سال گذشته اعلام عمومی شد که پس از برگزاری دو مرحله داوری از میان  ۱۷۷۰ طرح ارسالی به بخش داوری این رویداد هنری،  ۳۴۸ اثر از ۲۷۸ هنرمند انتخاب شد.

  وی ادامه داد: در نوروز۱۴۰۲ نیز تلاش کردیم تا هنرهای شهری بهارستان فضای شهری را در سطح مناطق بیست و دوگانه با آثار هنری همراه با فصل بهار کنیم. در همین راستا با اجرای بیش از ۱۰ هزار متر مربع دیوارنگاری با مضامین بهار، فرهنگی، ملی و مذهبی در فضاهای شهری، تهران را به استقبال از بهار ببریم. با توجه به همزمانی ماه مبارک رمضان و عید نوروز و توجه به موضوعات ملی و مذهبی، ۴ دیواره نگاره‌ به وسعت ۱۰۲۳ مترمربع که تلفیقی از نقاشی و خط هستند در اتوبان شهید باکری رونمایی شد.

  وی تاکید کرد: در محله رسالت نیز بیش از ۸ هزار متر مربع نقاشی دیواری با موضوع بهار بر جداره سطح شهر اجرایی شد که در فصل بهار این محله با حال و هوای دیگری روبرو شده است. دیوارنگاری خلاق و اجرای آثار هنری بر اساس شرایط محیطی، از موضوعاتی است که در این دوره از سالانه بهارستان مدنظر داشتیم و تلاش شد تا هنرمندان بر اساس شرایط محیطی و طبیعی در فضای شهری، آثاری را طراحی و اجرا کنند که به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۴۰۲ از ۹ دیوارنگاری خلاق رونمایی شد تا شهروندان با حال و هوای متفاوتی در شهر روبرو شوند.

  انتهای پیام

  نویسنده: سرور علیزاده
  منبع: پایگاه خبری باز باران نیوز

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *