×

فروکش موج اول آنفلوآنزا / احتمال بروز موج دوم تا فروردین

 • کد نوشته: 2468
 • ۱ اسفند ، ۱۳۹۷
 • ۰
 • به گزارش بازباران نیوز، محمود نبوی با بیان اینکه در حال حاضر موج اولیه ویروس آنفلوآنزا در حال فروکش است، گفت: امسال از نظر تعداد و شدت بیماری آنفلوآنزا نسبت به سال گذشته تفاوتی چندانی نداشتیم؛ به طور کلی سه نوع ویروس آنفلوآنزای فصلی داریم که شامل ویروس‌های H1N1، H3N2 و B هستند. امسال ویروس H3N2 […]

  فروکش موج اول آنفلوآنزا / احتمال بروز موج دوم تا فروردین
 • به گزارش بازباران نیوز، محمود نبوی با بیان اینکه در حال حاضر موج اولیه ویروس آنفلوآنزا در حال فروکش است، گفت: امسال از نظر تعداد و شدت بیماری آنفلوآنزا نسبت به سال گذشته تفاوتی چندانی نداشتیم؛ به طور کلی سه نوع ویروس آنفلوآنزای فصلی داریم که شامل ویروس‌های H1N1، H3N2 و B هستند.

  امسال ویروس H3N2 آنفلوآنزا بیشتر بود

  وی افزود: در سال گذشته ویروس B شیوع بیشتری در کشور داشت و سال ۱۳۹۵ نیز شاهد شیوع بیشتر آنفلوآنزای H1N1 بودیم، اما امسال ویروس H3N2 آنفلوآنزا بیشتر بوده است، اما از نظر شدت و تعداد مبتلایان تفاوت چندانی با سال‌های قبل وجود ندارد. به هر حال یک درصد موارد ابتلا به آنفلوآنزا به ذات‌الریه منجر می‌شود و تعدادی از بیماران هم بر همین اساس به بیمارستان می‌روند.

  نبوی با بیان اینکه موج اول ویروس آنفوآنزا که از اواخر آذر ماه آغاز شده بود، در حال فروکش است، افزود: البته ممکن است با ادامه سرما، موج دیگری از این بیماری نیز تا اوایل فروردین ماه ایجاد شود. بر همین اساس مردم باید مسایل بهداشتی را رعایت کنند. به این ترتیب وقتی سرما می‌خورند دو روز اول را استراحت کنند، به پزشک مراجعه کنند، با یکدیگر دست ندهند و روبوسی نکنند و دست‌هایشان را مرتبا بشویند. از طرفی اشخاصی که ضعف ایمنی دارند شامل مبتلایان به دیابت شدید، مصرف‌کنندگان داروهای کورتون‌دار، مبتلایان به برونشیت مزمن، بیماری‌های قلب و عروقی و نارسایی کبد نیز واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.

  معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: در عین حال توصیه می‌کنیم افراد دارای ضعف ایمنی، اوایل پاییز هر سال واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. بنابراین مجددا اعلام می‌کنم که امسال آنفلوآنزا شدت بالایی نداشت و در موج اول امسال هر سه نوع ویروس وجود داشتند، اما ویروس H3N2 بیشتر دیده شد. از طرفی از آنجایی که ویروس آنفلوآنزا تغییرپذیر است، ‌ممکن است انواع دیگر آن هم تغییراتی کرده و با ادامه سرما بروز پیدا کنند. فعلا که موج اول فروکش کرده، اما اگر در اسفند و فروردین ماه هوا سرد شود، چون ویروس آنفلوآنزا در سرما بیشتر می‌شود، ممکن است یک موج کوتاه دیگر هم داشته باشیم.

  میزان بستری بیماران آنفلوآنزا چقدر است؟

  نبوی درباره میزان بستری‌های ناشی از ابتلا به ویروس آنفلوآنزا در بیمارستان‌های کشور، گفت: معمولا در اپیدمی‌های آنفلوآنزا حدود پنج تا ۱۵ درصد جمعیت مبتلا می‌شوند. امسال هم در کشور سه تا چهار درصد افراد به این ویروس مبتلا شدند که بین نیم تا یک درصدشان نیاز به بستری پیدا می‌کنند. عمدتا افرادی بستری می‌شوند که بیماری زمینه‌ای داشته باشند. از طرفی افرادی هم که ناپرهیزی کنند و استراحت کافی نداشته باشند هم ممکن است در بیمارستان بستری شوند.

  بایدها و نبایدهای مصرف آنتی‌بیوتیک در آنفلوآنزا

  وی با اشاره به مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک با مشاهده علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا از سوی برخی افراد، گفت: آنفلوآنزا یکی از ۱۰ تا ۱۵ ویروس سرماخوردگی است و همیشه در موج‌های آنفلوآنزا هم سایر ویروس‌ها به صورت کم وجود دارند، اما آن ویروس‌ها زیر دو درصد جامعه را درگیر می‌کنند. در عین حال باید توجه کرد که در ۸۰ درصد موارد بیماران مبتلا به این ویروس‌ها به مصرف آنتی‌بیوتیک نیاز ندارند، اما اگر بیمار برونشیت یا تب داشته باشد، آن وقت مشخص می‌شود که به آنفلوآنزا مبتلا شده و بین سه تا پنج روز آنتی‌بیوتیک می‌خورد.

  نبوی افزود: اگر بیماری همراه با تب و خلط چرکی نباشد، بیمار نباید خودسرانه آنتی‌بیوتیک مصرف کند، بلکه باید به پزشک مراجعه کند. در عین حال یک قانون «سه روز» هم در آنفلوآنزا داریم. به این صورت که وقتی می‌گوییم بیماری به آنفلوآنزا مبتلا شده است که با تب و سرفه مراجعه کند، سپس به او می‌گوییم اگر بعد از سه روز تبت قطع نشد و بهتر نشدی مجددا مراجعه کن و اگر دیدیم عارضه ندارد، دارو تجویز می‌کنیم و اما اگر ذات‌الریه بود او را درمان می‌کنیم.

  انتهای پیام

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *