×

فرهنگیان بزرگترین مالکان صنعت پتروشیمی می‌شوند

 • کد نوشته: 3716
 • ۷ دی ، ۱۴۰۰
 • ۰
 • رئیس هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: سه هلدینگ «پتروفرهنگ»، «سرمایه‌گذاری فرهنگیان» و «ساختمانی معلم» تا پایان سال جاری وارد بورس می‌شود.
  فرهنگیان بزرگترین مالکان صنعت پتروشیمی می‌شوند
 • به گزارش باز باران نیوز، محمد هاشم رکن در خصوص تغییر اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان، اظهار کرد: اصلاحات لازم بر روی اساسنامه مؤسسه بر مبنای منویات مجلس شورای اسلامی در بند «ک» تبصره ۱۲انجام شده و در تیر ماه سال جاری به ثبت رسیده است. این اصلاحات معطوف به منافع مؤسسه و اعضای آن، همچنین مطالبات فرهنگیان بوده است. از جمله موارد مهم در این اصلاحات، افزایش تعداد نمایندگان فرهنگیان در هیأت امنا از ۳ نفر به ۶نفر و سه نفر هم علی‌البدل است. تحقق محاسبه ارزش افزوده و پرداخت آن به اعضا و در واقع مالک شدن اعضا بر همه اموال مؤسسه از رویکردهای اصلاحی در این اساسنامه است.

  وی افزود: یکی از سیاستگذاری‌های مهم در دوره فعالیت مدیریت فعلی مؤسسه، گذاشتن فیلترهای متعدد بر سر راه سرمایه‌گذاری‌های جدید بوده است تا عملا جلوی پروژه‌های سفارشی را بگیریم. این مهم‌ترین کار برای پیشگیری از توزیع رانت با استفاده از منابع صندوق است که در واقع این منابع همان اموال فرهنگیان کشور است که ما وظیفه امانتداری آنها را داشتیم و این هدف هم با شعار و حرف قابل تحقق نبود. باید کاری در عمل اتفاق می‌افتاد که سعی کردیم با ایجاد و فعال کردن ساختار لازم از قبیل کمیته سرمایه‌گذاری و الزام در تأیید سرمایه‌گذاری‌ها از طریق این کمیته و معاونت مربوطه و نیز هیأت مدیره شرکت‌های تابعه و تنفیذ در هیأت مدیره خود موسسه، موانع سفت و سخت بر سر پروژه‌های سفارشی و توزیع رانت ایجاد کنیم.

  رکن با بیان این که ماهیت صندوق ذخیره فرهنگیان را باید شناخت و متناسب با آن توقع داشت، افزود: صندوق ذخیره فرهنگیان، صندوقی است که قرار است با منابع و پول خود معلمان برای دوره بازنشستگی آنها کاری کند که در آن مقطع کمک حال آن‌ها باشد. وظیفه تأمین رفاه یا ارائه وام به معلمان با دولت و نهادهای اقتصادی دیگر است و ما وظیفه داریم با سرمایه انباشت شده در صندوق، برای اعضا “سود” ایجاد کنیم.

  رئیس هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: تغییرات فوری مدل سازمانی مؤسسه، طراحی مدل نظارت هدفمند به منظور کنترل دقیق‌تر شرکت‌ها، تشکیل واحد حقوقی منسجم به منظور شکایت از تخلفات دوره قبلی و پیگیری وصول مطالبات، تهیه، تدوین و تصویب برنامه استراتژیک مؤسسه، برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف سازمانی در شرایطی واقع‌بینانه، تقویت ساز و کارهای مدیریت فناوری و نوآوری‌های فنی و سازمانی در مؤسسه، بهره‌مندی از ظرفیت‌های فضای مجازی به منظور گسترش ارتباط اثربخش با اعضا، تقویت برند مؤسسه از طریق شفافیت مالی و توسعه همکاری و مشارکت با شرکت‌ها و مؤسسات معتبر داخلی و خارجی، توسعه ساز و کارهای توانمندسازی یادگیری و تحول‌پذیری، اصلاح ساختارها، نظام قانونی فرآیندها، توانمندسازی پرسنل و مدیریت مؤسسه نسبت به ایفای تعهدات به فرهنگیان عضو به عنوان ذی‌نفعان اصلی مؤسسه که منجر به استقرار نظام حاکمیت شرکتی، تدوین دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های مورد نیاز، پیگیری پرونده‌های حقوقی شرکت‌ها همچنین ساماندهی شرکت‌های تابعه شد، از اهم اقداماتی بود که به سرعت انجام گرفت تا مؤسسه بر روی ریل اصلی خود قرار گیرد.

  رکن اضافه کرد: با ایجاد چنین سنگ بنای محکمی، مصونیت زیادی برای حفظ و توسعه این نهاد اقتصادی بزرگ ایجاد شد که در سایه آن بهینه‌سازی ترکیب سبد دارایی‌ها در راستای افزایش بهره‌وری، نقدشوندگی و قابلیت ارزش‌گذاری همچنین توسعه سرمایه‌گذاری‌های بزرگ مقیاس در زنجیره‌های پایین دستی صنایع مادر صورت گرفت.

  فرهنگیان به یکی از بزرگترین مالکان صنعت پتروشیمی کشور با سود سالانه سرشار، تبدیل خواهند شد

  وی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ مقیاس،گفت: تیم مدیریتی فعلی از نگاه به آینده و ایجاد سودآوری پایدار برای اعضای مؤسسه غافل نبوده و یکی از اولویت‌های خود را سودآوری در پروژه‌های بزرگ مقیاس قرار داده است. در این راستا با خرید ۵۱درصد از سهام شرکت «پتروشیمی انرژی سپهر» با شرایط اقساطی در سال ۱۳۹۷یک گام بزرگ برداشت. راه‌اندازی دو پتروشیمی «کیمیای پارس خاورمیانه» در سال ۱۳۹۹و «پتروشیمی سبلان» در سال ۱۴۰۰به رغم همه مشکلات، نشانی از عزم راسخ مدیران مجموعه برای تکمیل پروژه‌های ناتمام به عنوان یکی از راهبردهای اصلی مدیریتی داشت. با تکمیل و راه‌اندازی همه پروژه‌های پتروشیمی مؤسسه، فرهنگیان به عنوان یکی از بزرگترین مالکان صنعت پتروشیمی کشور تبدیل می‌شوند که سالانه سود سرشاری نصیب آنها خواهد شد.

  رکن تأکید کرد: افزایش ثروت و سودآوری یکی از شاخص‌های مهم برای ارزیابی عملکرد نهادهای مالی است که مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در این زمینه کارنامه رو به رشدی داشته است. در حالی که سودآوری مؤسسه در سال مالی ۱۳۹۵حدود ۲۴۰میلیارد تومان بود، در سال‌های بعد روند روبه رشدی را تجربه کرده و در سال مالی ۱۳۹۹به ۳۴۴۰میلیارد تومان و بازدهی حدود ۵۵درصدی رسید و در سال مالی ۱۴۰۰(‌منتهی به ۳۱شهریور) نیز ۴۲۰۰میلیارد تومان سود پیش‌بینی کرده‌ایم. این میزان سودآوری در حالی اتفاق افتاده که کشور با چالش‌های جدی اقتصادی مواجه بوده است و کمتر مؤسسه اقتصادی به چنین رشدی در سودآوری رسیده و به همین دلیل در سال گذشته در بین ۱۰۰شرکت برتر ایران به عنوان اولین و برترین مؤسسه در رشد سودآوری مفتخر شد و مورد تقدیر قرار گرفت.

  وی اضافه کرد: مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از خوشنام‌ترین مؤسسات مالی کشور در زمینه عمل به تعهدات خود در قبال اعضا در چند سال گذشته بوده است. اعضای مؤسسه ۳ ماه پس از بازنشستگی، سهم‌الشرکه خود را دریافت می‌کنند و به نوعی اولین پولی است که پس از بازنشستگی به دست آنها می‌رسد.

  وی با اشاره به این که مؤسسه در ۶سال اخیر بیش از ۳ هزار و ۱۵۳ میلیارد تومان سهم‌الشرکه به اعضا پرداخت کرده است در حالی که کل سهم‌الشرکه پراختی به فرهنگیان عضو در طول ۲۵سال گذشته ۴ هزار و ۳۹۶ میلیارد تومان بوده است، تصریح کرد: فقط در مهرماه ۱۴۰۰بیش از یک هزار و ۴۰میلیارد تومان به ۴۳ هزار و ۴۶۸ نفر از اعضای بازنشسته پرداخت شده است و میانگین دریافتی اعضای بازنشسته حدود ۲۴میلیون تومان است، در حالی که میانگین واریزی اعضا به صندوق در طول دوره اشتغال حدود ۶میلیون تومان بوده است. انجام تعهدات مؤسسه در قبال اعضا، موجب جلب اعتماد آنها به این نهاد اقتصادی شده است به طوری که در پنج سال گذشته حدود ۶۰۰هزار نفر از فرهنگیان واریزی خود را تا ۵درصد افزایش داده و تعداد اعضای انصرافی نیز به نصف کاهش یافته است.

  رئیس هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان اضافه کرد: در همین مدت مدیریت مؤسسه به طور جدی پیگیر وصول تعهد سهم دولت به اعضا بوده و بیش از ۴۱۳میلیارد تومان از مطالبات اعضا از تعهد دولت را احیا کرده است. همچنین، ایجاد نمایندگی‌های استانی نقش پررنگی در زمینه ارتباط نزدیک و تعامل دوسویه با اعضا داشته است و به عنوان پلی دوطرفه عمل می‌کنند.

  وی ضمن اشاره به اقدامات صندوق ذخیره فرهنگیان در زمینه محاسبه ارزش افزوده، گفت: محاسبه ارزش افزوده دارایی‌های مؤسسه، یکی از اولین دغدغه‌های تیم مدیریت فعلی مؤسسه بود و طی پنج سال گذشته همواره یکی از دستورکارهای ما بوده است. در حال حاضر برای محاسبه ارزش افزوده دارایی‌ها، چه ایران و چه در دنیا، ورود به بورس یکی از ابزارهای عملیاتی این گونه صندوق‌هاست. بازنشسته‌ها و اعضای فعلی در ارزش افزوده محق هستند و در مکانیسم‌هایی که روی آن کار کردیم، هر دو گروه یاد شده مورد توجه قرار گرفته‌اند، بنابراین در ارزش افزوده همه معلمان عضو، دخیل هستند حتی اگر مدت کوتاهی عضو صندوق بوده باشند.

  رکن اضافه کرد: برای تحقق این امر، اولین گامی که در حال انجام آن هستیم، بورسی شدن است. روند بورسی شدن سه هلدینگ پتروفرهنگ، سرمایه‌گذاری فرهنگیان و ساختمانی معلم در حال انجام است اما در این مسیر موانع و مشکلات متعدد و جدی هم وجود داشته و دارد و به رغم همه موانع، ما به تلاش خود برای تحقق این موضوع ادامه می‌دهیم و تا پایان سال جاری بورسی شدن این سه هلدینگ اجرایی خواهد شد.

  رئیس هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اصلی، استفاده از ابزارهای بورس برای تخصیص ارزش افزوده، ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک خاص فرهنگیان و مشکل حدنصاب بورس است که از هر ناشری پنج درصد در این‌گونه صندوق‌ها بیشتر نمی‌تواند باشد. ما چهار هلدینگ داریم که اگر بورسی شویم پیش‌بینی می‌کنیم ٧٠ درصد سهام در صندوق باقی می‌ماند، بنابراین بورس باید اجازه تأسیس صندوق خاص برای فرهنگیان را بدهد که تاکنون این اجازه صادر نشده است. با این حال، فرآیند جمع آوری اطلاعات اعضا از جمله کد ملی و کد بورسی آنها، به طور کلی تا ۹۸درصد انجام شده و سایر نواقص نیز به صورت لحظه‌ای در حال تکمیل است که به محض ورود هلدینگ‌ها به بورس، همه زیرساخت‌های لازم در مؤسسه آماده باشد و اعضای صندوق به صورت آنلاین بتوانند وضعیت سرمایه‌گذاری خود را مشاهده کنند.

  وی اظهار کرد: در اساسنامه سال ۱۳۷۵، فرهنگیان به عنوان «سپرده‌گذار» عنوان شده بودند اما این موضوع را در اساسنامه جدید اصلاح کردیم و به عنوان «سرمایه‌گذار» از آنها نام برده شده که تبعات حقوقی چشمگیری دارد. یکی از تبعات مهم این عنوان جدید این است که فرهنگیان به عنوان مالک اصلی صندوق، از جایگاه حقوقی لازم برخوردار هستند و کسی نمی‌تواند در اموال آنها دخل و تصرفی داشته باشد. ماهیت این مؤسسه کاملاً خصوصی است ضمن این که فرهنگیان در این صندوق به طور داوطلبانه عضویت پیدا می‌کنند که این موضوع گواهی بر خصوصی بودن آن است. برخی از مراجع و نهادهای ذیربط مانند دیوان عدالت اداری و معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز بر خصوصی بودن مؤسسه صحه گذاشته‌اند و همه تلاش ما این است که بر ماهیت خصوصی مؤسسه خدشه‌ای وارد نشده و از حقوق اعضا صیانت شود.

  رکن اضافه کرد: حضور فرهنگیان در هیأت امنای مؤسسه برای اولین بار در این دوره مدیریتی صورت گرفت و سه نفر از نمایندگان منتخبان فرهنگیان در ترکیب هیأت امنای صندوق قرار گرفتند و تحول جدی در ارتباط مؤسسه و اعضا ایجاد شد.

  به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش؛ رئیس هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان، خاطر نشان کرد: معتقدیم که هیچ فردی محرم‌تر از فرهنگیان نسبت به صندوق وجود ندارد و در عمل نیز تلاش کرده‌ایم که این اتفاق بیافتد. گزارش عملکرد و صورت‌های مالی صندوق ذخیره فرهنگیان بر روی وب سایت مؤسسه قرار دارد و در دسترس همه اعضا است. اطلاع‌رسانی مستمر از فعالیت‌ها و اقدامات مؤسسه از طریق وب سایت مؤسسه، نشریه هم‌افزا، خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و سایر نشریات و شبکه‌های اجتماعی به یک اصل تبدیل شده است. ارتباط فرهنگیان با مؤسسه تسهیل شده و جلسات متعددی با نمایندگان فرهنگیان برگزار شده است.

  انتهای پیام

  نویسنده: ناصر بابائی
  منبع: پایگاه خبری باز باران نیوز

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *