×

سخنگوی وزارت خارجه:
به آمریکا اعتماد نخواهیم کرد/ مقامات افغان حقآبه ایران را به رسمیت می‌شناسند

 • کد نوشته: 4436
 • ۵ تیر ، ۱۴۰۲
 • ۰
 • سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به برگزاری ایام حج و تبریک فرارسیدن عید قربان گفت: امیدوارم که کنگره حج امسال با شکوه هر چه تمام تر و با آرامش ، همدلی و محبت و در فضایی مناسب برای تقویت همدلی ، همراهی، صمیمیت و مودت بین آحاد امت اسلامی برگزار شود.
  به آمریکا اعتماد نخواهیم کرد/ مقامات افغان حقآبه ایران را به رسمیت می‌شناسند
 • به گزارش باز باران نیوز،  ناصر کنعانی در نشست مطبوعاتی هفتگی خود در ادامه با اشاره به حضور شهروندان ایرانی در مراسم حج اظهار کرد: تاکنون شاهد همکاری خوب مقامات سعودی در این ارتباط بوده‌ایم .

  سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به فرار رسیدن هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی و برنامه های وزارت امور خارجه در این ارتباط گفت : به زودی گزارش سالیانه نقض حقوق بشر در موضوعات مختلف توسط آمریکا را منتشر می‌کنیم و در اختیار رسانه ها قرار می‌دهیم.

  سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با دیپلماسی فعال ایران در تعامل با کشورهای مختلف بدون گره زدن آن به مذاکرات با آمریکا تصریح کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با آمریکا کاملا روشن است و جمهوری اسلامی ایران همانطور که در عمل اثبات کرده، روابط خارجی خود و تامین منافع ملی خود را به سرنوشت روابط با کشوری خاص یا موضوع و پرونده خاصی گره نزده و نخواهد زد. ما در روابط خارجی‌مان مبتنی بر مصالح و منافع ملی عمل می‌کنیم.

  وی با بیان اینکه نگاه ما به ویژه در دولت سیزدهم ایجاد روابط متعادل و متوازن با کشورهای مختلف مبتنی بر احترام متقابل است، گفت: در ارتباط با دولت آمریکا هیچگاه این احترام را شاهد نبودیم. بنابراین تغییر بنیادین رفتار دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران مقدمه هر تغییر نگاه و نگرش خواهد بود.

  سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در مورد اقدام اخیر دولت آلبانی در برخورد با اعضای گروهک تروریستی منافقین گفت: عملکرد جنایت آمیز این گروهک تروریستی در حق ملت ایران و حتی در حق ملت عراق در همراهی با رژیم بعثی صدام کاملا روشن است. ما در ارتباط با پیگیری جنایات این گروهک تروریستی از منظر حقوقی و قضایی و انجام مذاکرات سیاسی همواره اقدامات زیادی داشته‌ایم. اقدامات ما از طریق پلیس بین‌الملل که قبلا انجام شده ادامه خواهد داشت و مسئولیت هر کشوری که اعضای این گروهک در آنجا قرار دارند این است که اقدامات لازم را برای برخورد حقوقی و قضایی علیه آنها انجام دهد. در ارتباط با آلبانی هم قبلا اقدامات حقوقی لازم را انجام داده‌ایم و از طرق مختلف نظراتمان را در مورد این گروهک تروریستی به دولت آلبانی اعلام کرده‌ایم. انتظار داریم که دولت آلبانی و دیگر دولت‌هایی که احیانا اعضا و رهبران این سازمان تروریستی در آنجا حضور دارند اقدامات مسئولانه و لازم را در قبال این تروریست‌ها انجام دهند.

  سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد گفت‌وگوی تلفنی عصر روز گذشته وزیران امور خارجه ایران و آذربایجان، گفت: در استمرار تلاش‌ها و اقدامات دیپلماتیک برای بازگرداندن روابط دو کشور به مسیر طبیعی و درست خود شاهد گفت‌وگوی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و آذربایجان در عصر روز گذشته بودیم. این گفت‌وگوی تلفنی در استمرار گفت‌وگوهای تلفنی پیشین با وزیر خارجه انجام شد. ما این مسیر دیپلماتیک و گفت‌وگوها را همچنان ادامه خواهیم داد. تا کنون گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده و هیات‌هایی بین دو طرف مبادله شده است و عصر روز گذشته نیز در گفت‌وگوی تلفنی دو وزیر خارجه مروری بر اقدامات صورت گرفته انجام شود.

  این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه نسبت به روند این تلاش‌های دیپلماتیک خوش‌بین هستیم و امیدواریم شاهد بازگشت روابط دو کشور هر چه زودتر به روند صحیح و درست خود باشیم، گفت: در این گفت‌وگوی تلفنی شب گذشته وزیران امور خارجه دو کشور در ارتباط با مباحث دیگری از جمله کریدور ترانزیتی شمال – جنوب و همکاری‌های دو کشور در این زمینه و دیگر مسائل مورد علاقه دو کشور نیز گفت‌وگو و رایزنی صورت گرفت.

  سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اقدامات وزارت خارجه و دولت برای حمایت از ایرانیان خارج از کشور نیز تاکید کرد: همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم سیاست حمایت از ایرانیان جزو اولویت‌های وزارت خارجه و دولت است.وزیر امور خارجه و رئیس جمهور در این ارتباط تاکیدات ویژه‌ای دارند و معاونت کنسولی وزارت خارجه و دبیرخانه امور ایرانیان خارج از کشور با جدیت کار را در این زمینه دنبال می‌کنند.

  انتهای پیام

  نویسنده: سیدمیثم اختر
  منبع: پایگاه خبری باز باران نیوز

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *