×

افزایش میانگین ارزش محصولات پتروشیمی

 • کد نوشته: 4613
 • ۲۰ آبان ، ۱۴۰۲
 • ۰
 • دستیار مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در توسعه صنایع دانش‌بنیان و پایین‌دستی پتروشیمی از برنامه هلدینگ خلیج فارس برای افزایش میانگین ارزش محصولات شرکت به دو برابر کنونی خبر داد و گفت: با اقدامات صورت گرفته برای نخستین بار ایران در تولید "سود پرک گرید پزشکی" خودکفا می‌شود.
  افزایش میانگین ارزش محصولات پتروشیمی
 • به گزارش باز باران نیوز، رشید قانعی امروز در نشست خبری رویداد «پتروفن» ۱۴۰۲ ، با اشاره به تحولات متنوع و متعدد شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در حوزه‌های مختلف اظهار کرد: یکی از حوزه‌های متحول شده در صنعت پتروشیمی کشور، حوزه فناوری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بوده که هلدینگ خلیج فارس در این زمینه کاری جدی را آغاز کرده است.

  وی با بیان اینکه برگزاری رویداد پتروفن از سال گذشته به منظور شناسایی و معرفی نیازهای فناورانه شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس به شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز شد تا دانش‌بنیان‌ها براساس این نیازها حرکت کنند، گفت: رویداد پتروفن امسال با مشورت و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سطح ملی برگزار می‌شود و تنها محدود به هلدینگ خلیج فارس نیست.

  قانعی با بیان اینکه هلدینگ‌ها و شرکت‌های پتروشیمی استقبال زیادی برای حضور در رویداد پتروفن امسال برای اعلام نیازهای فناورانه خود به دانش‌بنیان‌ها کرده‌اند، گفت: صنعت پتروشیمی نیاز به یک رویداد داشت که شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت دقیق با نیازهای این صنعت آشنا شوند و در راستای حل نیازها، کاری دانش بنیان صورت بگیرد که در این زمینه رویداد پتروفن طراحی و در سال گذشته اولین همایش آن برگزار شد.

  وی با اشاره به تأکید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس بر تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی، گفت: این شرکت ۶ طرح در حوزه پایین‌دستی در حال اجرا دارد که به طور متوسط ۷۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت دارند، اظهار کرد: طرح پتروپرک پویا در زنجیره پتروشیمی اروند اجرا می‌شود و  با اجرای این طرح سود پرک گرید پزشکی برای نخستین بار در کشور تولید می‌شود و ایران می‌تواند در زمینه این محصول در منطقه حرفی برای گفتن داشته باشد.

  وی با بیان اینکه نزدیک به ۳۰ هزار تن بازار این محصول در منطقه است که ایران می‌تواند این مقدار را پوشش دهد، گفت: متوسط ارزش محصولات هلدینگ خلیج فارس هم‌اکنون بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار است و این شرکت براساس برنامه می‌خواهد این رقم را به ۲ برابر یعنی نزدیک ۱۰۰۰ دلار برساند.

  ۱۰ درصد محصولات دانش بنیان‌ها مربوط به حوزه پتروشیمی است

  همچنین در این نشست، رضا سلطانعلی زاده، دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در حوزه توسعه بازار اقتصاد دانش با بیان اینکه بزرگترین مسئله امروز حوزه پتروشیمی اقتصادی کردن تولید محصولات مورد نیاز است، گفت: ۹۲۸۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارند که ۱۰ درصد محصولات این شرکت‌ها به حوزه پتروشیمی مربوط می شود.

  وی افزود: مهمترین مسئله دانش بنیان در پتروشیمی اقتصادی کردن محصولات است و در رویداد پتروفن سعی بر آن شده تا شرکت‌های دانش بنیان خود را معرفی کرده و نیاز شرکت‌ها را برطرف کنند.

  به گفته دبیر اجرایی رویداد پتروفن رویداد پتروفن امسال با شناسایی نیازهای فناورانه شرکت‌های پتروشیمی تابعه در هفت حوزه اصلی و مرتبط صنعت، شامل بهبود و تحول در فرآیند، برق و ابزار دقیق، تجهیزات ثابت و دوار، دیجیتالیزاسیون، دانش فنی فرایندی و توسعه محصول، مواد شیمیایی و کاتالیست و همچنین آب، انرژی و محیط زیست گام ارزشمندی در راستای به همرسانی شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس و زیست بوم دانش‌بنیان کشور به منظور تکمیل و توسعه زنجیره تأمین، زنجیره ارزش، توسعه فناوری و خودکفایی بر می‌دارد.

  به‌گزارش ایسنا، رویداد «پتروفن» ۱۴۰۲ با شعار «پتروشیمی در مسیر نوآوری» ۱۲ تا ۱۴ آذرماه در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار می‌شود.

  انتهای پیام

  نویسنده: سحر بابایی
  منبع: پایگاه خبری باز باران نیوز

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *