×

ادعای مرگ تالاب انزلی غیرعلمی است

 • کد نوشته: 3887
 • ۴ تیر ، ۱۴۰۱
 • ۰
 • یک عضو شورای عالی محیط زیست گفت: "تالاب انزلی" در حال مرگ نیست و ادعای مرگ تالاب انزلی غیرعلمی است.
  ادعای مرگ تالاب انزلی غیرعلمی است
 • به گزارش باز باران نیوز، نشست تخصصی “تالاب انزلی ، چالش‌ها و راهکارهای این حوزه” با حضور اساتید برجسته محیط زیست کشور برگزار شد. در رابطه با این موضوع, مجید مخدوم, عضو شورای عالی محیط زیست ادعای مرگ تالاب انزلی را غیرعلمی دانست و اظهار کرد: تالاب انزلی در حال مرگ نیست و احیای آن نیازمند برنامه‌ریزی صحیح است. تالاب انزلی زیست‌بوم‌ نیست؛ اکوسیستم است و هر اکوسیستم دارای نظامی پویا و خود جبران است.

  وی ادامه داد: تالاب انزلی اکوسیستم خود جبرانی است که متأسفانه مساحتش به دلیل بهره‌کشی بیشتر از ۱۰ هزار هکتار نیست. تالاب انزلی بیش از آن که مورد بهره‌وری و بهره‌برداری قرار گیرد, مورد بهره‌کشی است و به همین دلیل مساحتش از ۱۹ هزار هکتار رفته رفته کاهش یافته است.

  این استاد برجسته محیط زیست کشور با بیان اینکه در مرحله نخست باید با نقشه‌سازی توان تالاب و ظرفیت برد تالاب مشخص شود, گفت: اگر برنامه احیا داریم, اول باید توان احیا را روی نقشه در بیاوریم. برنامه احیا تالاب انزلی در چهار بخش تعیین راهکار، تعیین سازمان تشکیلاتی، تعیین بودجه, در دو بخش سرمایه‌ای و جاری و در آخر زمان‌بندی صحیح انجام شدنی است و اگر این کار را کردیم می‌توانیم امیدوار باشیم که می‌توانیم تالاب را احیا کنیم.

  در ادامه این نشست, جمشید منصوری, اکولوژیست و پرنده‌شناس برجسته کشور گفت: تالاب انزلی نیاز به دلسوزی دارد و نباید دکانی برای سودجویی باشد. برای نجات تالاب انز‌لی اول باید حریم آن را حفظ کرد؛ باید حفاظت از تالاب را برای مردم و مسئولان اولویت‌دار کنیم و در حفظ آن باید از مردم درخواست کمک کرد.

  وی با بیان اینکه بخش زیادی از سرمایه عظیم تالاب از دست رفته گفت: متأسفانه طی این سال‌ها بودجه زیادی برای تالاب صرف شد اما موضوع احیای تالاب بدون اینکه کار مفیدی در آن انجام شود، به دکانی برای سودجویی تبدیل شده است. بسیاری از مساحت تالاب انزلی توسط سودجویان تصاحب شده لذا برای احیا، اول حفاظت بعد بررسی و مشخص کردن توان تالاب و همچنین تعیین محدوده تالاب باید انجام شود.

  در پایان برنامه, رضا رمضانی, مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان بیان کرد: امروز ۴۷ سال از ثبت تالاب انزلی در کنوانسیون بین‌المللی رامسر می‌گذرد. ورود فاضلاب‌های خانگی بزرگ‌ترین چالش تالاب انزلی است و زرجوب و گوهررود, دو رودخانه رشت, بار اصلی فاضلاب خانگی را وارد تالاب انزلی می‌کنند.

  وی گونه‌های مهاجم را یکی دیگر از چالش‌ها عنوان کرد و گفت: متأسفانه ۷ هزار هکتار از استان گیلان درگیر گونه مهاجم سنبل آبی است که ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار آن در تالاب انزلی قرار دارد و این گونه مهاجم نفس تالاب را به شماره انداخته است.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به برنامه ۷ ساله احیای تالاب انزلی از سال ۱۳۹۹ گفت: مدیریت آبخیز، مدیریت رسوب و فاضلاب در این برنامه دیده شده و زیرکمیته‌هایی تشکیل شده و امیدواریم در سال‌های باقی مانده از این برنامه، روندی ایجاد شود که احیای تالاب انزلی سرعت گیرد.

  انتهای پیام

  نویسنده: سرور علیزاده
  منبع: پایگاه خبری باز باران نیوز

  بیشتر بخوانید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *