امروز : یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۷
اختصاصی /

تحقق راهبردهای مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌های شهرداری

بحث مدیریت مصرف انرژی و بهینه‌سازی مصرف سوخت موضوع مهمی است که امروزه شهرداری تهران به آن توجه کرده و توانسته تا حدی از هدر رفت انرژی جلوگیری کند.
تحقق راهبردهای مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌های شهرداری
پنج شنبه | ۱۳۹۶/۰۲/۲۱ - ۰۹:۲۱ |
کد خبر : ۸۹ |
مدیریت شهری

به گزارش یازباران، بخش ساختمان و مسکن با سهم ٣٥ درصدی از کلِ مصرف نهایی انرژی در کشور، بزرگترین بخش مصرف کننده انرژی محسوب می‌شود؛ این درحالی‎ است که این بخش مولد اصلی ارزش افزوده نیست و متاسفانه در آن، شاخص‌های مهم انرژی‌ فاصله زیادی با معیارها و استانداردهای جهانی دارد.


مطالعات نشان می‌دهد میانگین مصرف انرژی در هشت اقلیم مختلف به ازای هر مترمربع سطح زیربنا حدود ٤٦٠ کیلووات ساعت در سال برای ساختمان‌های مسکونی و حدود ٨٢٠ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال برای ساختمان‌های تجاری-اداری است که حدود سه تا چهار برابر استاندارهای جهانی است.


بررسی دلایل اصلی بالا بودن شاخص‌های مصرف انرژی در بخش ساختمان و مسکن نشان می‌دهد نبود اجرای قوانین و مقررات مرتبط با مصرف انرژی در حین ساخت، استفاده از سیستم‌های تاسیساتی و روشنایی ناکارآمد، به‎کارگیری تجهیزات خانگی و یا لوازم اداری با راندمان پایین و همچنین فرهنگ و الگوهای مصرف نامناسب، از جمله مهمترین عوامل بالا بودن مصرف انرژی در این بخش محسوب می‌شوند.


براین اساس، شهرداری تهران تمهیداتی را برای بهینه سازی مصرف سوخت در نظر گرفته است که طبق گفته های مجید ثقفی کارشناس ارشد حوزه انرژی‌های نو و مدریت مصرف انرژی با اشاره به اهمیت بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی در ساختمان‌ها گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تمامی ساختمان‌های شهرداری مجهز به سیستم ممیزی انرژی شدند که بر اساس آن اقدامات متعددی صورت گرفته است.


وی با بیان اینکه کارهای متفاوتی برای بهینه سازی مصرف انرژی توسط شهرداری انجام شده است،اظهار کرد:عایق کاری،استفاده از سیستم‌ها هوشمند پکیج،تنظیم و بررسی لوله‌های آب،اصلاح فرایند چرخش آب،سیستم‌های عایق حرارتی و نصب تهویه هوا از جمله کارهایی است که در این زمینه توسط شهرداری انجام شده است.


ثقفی با تاکید بر سیاست‌های شهرداری تهران بر بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی ،عنوان کرد:بحث ممیزی انرژی در برخی از ساختمان های شهرداری اجرا شده است که می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی را از خود به جای بگذارد.


این کارشناس حوزه انرژی با بیان اینکه انجام این اقدامات در شهرداری تهران می‌تواند موجب کاهش 20 تا 25 درصدی کاهش مصرف انرژی شود،خاطر نشان کرد: اقدامات شهرداری در این حوزه بسیار مثبت بوده اما انتظار می‌رود که اینگونه فعالیت‌ها در کل کشور و در تمام بخش‌ها گسترش یابد.


در شرایطی که نرخ مصرف انرژی در ایران ۱۴ برابر ژاپن و ۴.۴ برابر مصرف جهانی است و طبق اعلام مسوولان نیز این نرخ به اقتصاد کشور فشار می آورد و باعث به خطر افتادن امنیت انرژی و سلامت محیط زیست می‌شود نگاه تدبیرگرایانه شهرداری تهران به این مساله بسیار حائز اهمیت است.

انتهای پیام

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس اندیشه امام و رهبری

سرویس شهری

سرویس اقتصادی

سرویس مجلس