امروز : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۱
اختصاصی /

ارز دیجیتالی انقلاب صنعتی جدید

تغییر پول کاغذی به پلاستیکی یعنی حرکت از اسکناس به سمت کارت اعتباری یک تحول انقلابی محسوب می شد، هم اکنون نیز با تحول انقلابی دیگری روبه رو هستیم که ابتدا به عنوان یک نوآوری کوچک با پول دیجیتالی بیت کوین bitcoin آغاز شد و به سرعت به نقطه اوج خود رسید و در حال حاضر به عنوان پول رایج قانونی در برخی از کشورها شناخته می شود.
ارز دیجیتالی انقلاب صنعتی جدید
چهارشنبه | ۱۳۹۶/۰۳/۱۰ - ۱۱:۲۷ |
کد خبر : ۱۰۰ |
علمی

به گزارش بازباران، یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی‌پشتوانه » نوآوری بودن بیتکوین به این معناست که خالقان آن توانسته‌اند آنرا در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند. زیرا در چندسال گذشته ارزش بیتکوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به دو هزار دلار افزایش یافته است و کارشناسان تا سال 2030 قیمت یک میلیون دلار رابرای آن متصورند. اما پول بودن یک جایگاه حقوقی است و پول بودن بیتکوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت‌ها است. تا کنون چندین دولت از جمله ژاپن و کره جنوبی بیتکوین را به عنوان پول به رسمیت شناخته است و دولت‌های ایالات متحده آمریکا، آلمان و چین بر کالا بودن بیتکوین تأکید دارند. البته از لحاظ فنی و کارکردی این عبارت صحیح است که بیت کوین نوعی پول دیجیتال بر پایه شبکه همتا به همتا، امضای دیجیتال و اثبات دانایی صفر است و به کاربران امکان می‌دهد که بدون هیچ واسطه‌ای، انتقال پول غیرقابل بازگشت انجام دهند. گره‌های شبکه هر معامله را در شبکه اعلام می‌کنند که پس از تأیید در یک سیستم اثبات کار، در یک دفتر کل و دفتر معین عمومی به نام Blockchain ذخیره می‌شود.


بیت کوین امکان پرداخت‌های بسیار کم هزینه را فراهم می‌کند. شبکه بیت کوین سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ سازمان، مؤسسه و یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود. زمان متوسط تأیید هر انتقال بیت‌کوین، تقریباً ده دقیقه است. انتقال پول از یک نقطه به نقطه دیگر در تمام شبکه اطلاع‌رسانی شده و تمام نقاط از آن آگاه خواهند شد.


قبل از ابداع بیت کوین، سیستم‌های مالی آنلاین برای امنیت به یک سیستم کنترل کننده مرکزی احتیاج داشتند. ساتوشی ناکاموتو با ابداع یک شیوه اثبات کار در شبکه همتا به همتا، راهی جایگزین پیشنهاد کرد. بیت کوین پروژه‌ای نسبتاً جدید و شدیداً تحت توسعه است. به همین دلیل توسعه دهندگان آن به کاربران توصیه می‌کنند که به آن به عنوان یک سرمایه گذاری ریسک دار (و البته سود آور) نگاه کنند.


در ایران هم مدتیست بیت کوین فعالیت خود را آغاز کرده و شرکت سیتکس به عنوان یکی از پایه گذارن معرفی و عرضه بیت کوین به بازار سرمایه ی ایران است.

شرکت سیتکس از سال 78 در زمینه اتوماسیون و کارت های اعتباری فعالیت خود را آغاز کرده و درسال 81 اولین نرم افزار تصحیح اوراق را ارایه داد که توانست در سال 86 شمارش آرا انتخابات مجلس را به صورت مکانیزه انجام دهد . از جمله اختراعات این شرکت سیستم پرداخت با موبایل با تکنولوژی MCR است که توانست در نمایشگاه بین المللی INPEX آمریکا مدال طلای نشان افتخار را به خود اختصاص دهد.


ما برای آشنایی با بیت کوین به سراغ مهندس علی میزانی اسکویی مدیر عامل شرکت سیتکس رفته و از او سوالاتی را پرسیدیم . وی در مورد کارکرد بیت کوین به خبرنگار ما گفت :

بین کوین یک ارز دیجیتالی است که توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو به وجود امده است. کارکرد بیت کوین به صورت غیر متمرکز است و کنترل آن دست هیچ فرد، شرکت و یا دولتی نیست. این پول متعلق به همه ی مردم دنیا است و امکان تقلب یا ایجاد تورم در آن وجود ندارد و با آسودگی میتوان آن را استفاده کرد. یک پول دیجیتالی است که هم با دلار و هم با ریال قابله معامله است.


بیتکوین به صورت بالقوه میتواند قدرت ارزهایی همچون دلار و یوان را به چالش بکشد ، به همین دلیل در ابتدا کشورهای آمریکا و چین سعی کردند در مقابل آن بایستند ولی متوجه شدند هیچ چاره ای جز همگامی با آن ندارند و اخیرا آمریکا میلیاردها دلار در سیلیکون ولی در حوزه ارزهای دیجیتال و بیتکوین سرمایه گذاری کرده است.


وی در ادامه گفت: بیت کوین در اکثر کشورها در حال گسترش است . در چین و آمریکا به توافق رسیدند در روسیه هم کم و بیش در حال استفاده است. در ایران هم خوشبختانه در زمان تحریم ها خیلی به مبادلات ارزی ایرانیها کمک کرد ، بیت کوین یک پدیده نو ظهور است و به همین دلیل هنوز قانونی در این خصوص وضع نشده است ولی رویکرد دولت و بانک مرکزی مثبت است. البته مانند هر تکنولوژی جدید، بیتکوین بعد منفی هم میتواند داشته باشد که دولتها با نظارت بر صرافیها آن را مرتفع میکنند.

میزانی در مورد نحوه ی خرید فروش بیت کوین گفت: تعداد زیادی صرافی اینترنتی در ایران وجود دارد که میتوان بیتکوین را در آنها با ریال مبادله کرد. قدرت نقد شوندگی بیتکوین بسیار بالاست و هر مقداری از سرمایه بیتکوینی خود را که بخواهید می توانید در عرض چند ساعت به ریال تبدیل کنید.

میزانی ادامه داد: از نظر علمی ازرهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین آینده پول دنیا هستند. در آینده نسبت بیت کوین به پول های سنتی می شود مثل نسبت موبایل به تلفن ثابت .

بیت کوین و تکنولوژی بلاکچین پشت آن را انقلاب صنعتی چهارم نامیده اند. اختراع بیتوین مثل کشف یک غاره پر از معادن طلا در جهان مجازیست و در حال حاضر کشورهایی مثل آمریکا و چین به شدت در حال بهره برداری از آن هستند. فرصت ارزهای دیجیتال برای آینده ملتها آنقدر عظیم و بزرگ است که غفلت از آن میتواند به یک خسارت بزرگ ملی منجر شود و یک تهدید بزرگ ملی باشد و علتی که تاکید داریم ما ایرانیها هم باید در آن نقش فعال داشته باشیم همین است.
ما در شرکت خود به دنبال بستر سازی و اعتماد سازی و فرهنگ سازی استفاده از بیت کوین هستیم . نحوه ی سرمایه گذاری را آموزش میدهیم تا مردم ایران با آن آشنا شوند. برای اطلاعات بیشتر به سایت CitexCoin.com یا کانال @CitexCoin میتوانید رجوع کنید.

اولویت ما هم جلب اعتماد مردم و کمک به سرمایه گذاری در این زمینه است . در حال حاضر جامعه بیتکوین کمتر از 1000 تا 2000 نفر در ایران هستند و این بسیار کم است.

نحوه خرید و فروش بیت کوین

ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را هم به بر روی وبسایتها میتوانید نگهداری کنید و هم بر روی کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری پیش خود میتوانید ذخیره کنید و از آن پشتیبان تهیه کنید که ما روش دوم را به صورت اکید توصیه میکنیم . این نرم افزارها یک آدرس یا همان شماره حساب در اختیار شما قرار میدهند که میتوانید به کمک آن بدون واسطه به هر کسی در جهان پول ارسال یا دریافت کنید بدون اینکه کسی شما را بتواند تحریم یا فیلتر کند.

مهندس میزانی گفت : ما بدنبال جذب سرمایه خارجی از طریق بیت کوین هستیم . چون می توان وام دهی انجام داد , سرمایه جذب کرد یا کلا یا هر کاری که بتوان با پول انجام داد بیت کوین قادر به انجام آن است. بیت کوین بهترین گزینه برای جذب سرمایه گذاری خارجی در بورس ایران و رونق دادن به آن است . با کمک آن میتوان صادرات را تسهیل کرد و فرصتهای شغلی زیادی برای جوانان به وجود آورد.

سرمایه گذاری در بیتکوین به دلیل نوسانات شدید آن حتی اگر در کوتاه مدت سود ده نباشد ، در بلند مدت به هیچ وجه ضرر ندارد و بسیار سود آور خواهد بود.
انتهای پیام

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس اندیشه امام و رهبری

سرویس شهری

سرویس اقتصادی

سرویس مجلس