امروز : چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۰
اختصاصی /

آمادگی پایتخت برای برگزاری سالگرد ارتحال حضرت امام (ره)

رئیس ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(ره) در شهرداری تهران از آمادگی و بسیج کلیه نیروهای شهرداری تهران برای برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم بیست و هشتمین بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی(ره) خبر داد.
آمادگی پایتخت برای برگزاری سالگرد ارتحال حضرت امام (ره)
پنج شنبه | ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ - ۱۹:۰۷ |
کد خبر : ۱۰۲ |
رهبر انقلاب

به گزارش بازباران، مجتبی یزدانی در نشست خبری امروز دوشنبه در تشریح اقدامات شهرداری تهران برای بیست‌و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، اظهار کرد: از پانزدهم  فروردین‌ماه جلسات ستاد ارتحال امام (ره) تشکیل شده است و برهمین اساس کمیته‌هایی مرتبط با هر یک از بخش‌هایی که عهده‌دار وظیفه در این مراسم هستند، همانند کمیته ایمنی، حمل و نقل و ترافیک، درمان، راهنمایی زائر، اسکان و... تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه مراسم امسال با توجه به همزمانی با ماه مبارک رمضان از ساعت 18 آغاز می‌شود، افزود: امسال 60 هزار بسته پذیرایی توسط 6 منطقه شهرداری تهران در پهنه‌های مشخص شده میان زائران توضیح خواهد شد و 200 هزار بسته نیز توسط ستاد ارتحال آماده و در اختیار زائران شهرستانی که پیش‌تر برای اسکان ثبت‌نام کرده‌اند، قرار داده می‌شود.

ایجاد ظرفیت 130 هزار نفری برای زائران در 5 پهنه

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به برپایی چادرها برای اسکان مسافران و زائران که از شهرستان‌ها برای شرکت در مراسم ارتحال امام دل‌ها به حرم مطهر می‌آیند افزود: ظرفیت 130 هزار نفری برای اسکان این زائران در محدوده حرم مطهر ایجاد شده است. همچنین برای میهمانان خارجی نیز چادرهای جداگانه‌ای به صورت وی‌آی‌پی برپا شده است.

رییس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) در شهرداری تهران ادامه داد: دستگاه‌های خنک کننده و سرویس‌های بهداشتی برای ارائه خدمات مطلوب به زائران در پهنه اطراف حرم جای‌گذاری شده‌اند و روزانه حدود 570 نفر مسئولیت نظافت محوطه حرم مطهر را برعهده دارند. برای مراسم امسال در بحث فضای سبز در حوزه اصلاح و نگه‌داشت، اقدامات ویژه‌ای انجام دادیم.

یزدانی در تشریح تقسیم‌بندی پارکینگ برای زائرانی که به حرم مطهر مراجعه می‌کنند، افزود: هر یک از پارکینگ با رنگ مشخصی تقسیم‌بندی شده‌اند تا اتوبوس‌ها در هنگام ورود و همچنین هنگام خروج از پارکینگ‌ها توسط خط‌کشی‌هایی که با رنگ‌های متفاوت مشخص شده راهنمایی  شوند. در محل پارکینگ‌ها با پرچم‌های خاصی پارکینگ هر یک از شهرستان‌ها مشخص شده است.

رییس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) در شهرداری تهران همچنین از استقرار 500 نفر از نیروهای آتش‌نشانی به همراه 250 انواع دستگاه‌های سبک و سنگین در پهنه‌های مختلف حرم مطهر امام خمینی (ره) خبر داد و افزود: طی چند روز آینده مکان‌هایی که ممکن است در بحث نورپردازی مشکلاتی داشته باشند، شناسایی و رفع عیب خواهند شد. همچنین با دستگاه‌های ذی‌ربط همچون آب و برق مکاتبه کرده‌ایم که در روز چهاردهم قطع خدمات نداشته باشند اما با این حال پیش‌بینی‌های لازم برای جایگزینی در این حوزه‌ها انجام شده است.

یزدانی به آمادگی صددرصدی شهرداری تهران برای حمل و نقل زائران به حرم مطهر خبر داد و افزود: اتوبوسرانی، مترو و تاکسیرانی آمادگی کامل برای جابه‌جایی زائران حرم مطهر را دارا هستند و برای تسهیل جابه‌جایی زائران با پلیس راهور، هماهنگی‌های لازم انجام شده است. 25 مسیر اتوبوسرانی برای جابه‌جایی زائران امام دل‌ها در نظر گرفته شده است.

رییس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) در شهرداری تهران تاکید کرد: دو منطقه یک و 20 به دلیل وجود بیت امام و حرم حضرت عبدالعظیم حسنی برنامه‌های  ویژه‌ای را در روز 14 خردادماه انجام خواهند داد. در سطح شهر نیز تبلیغات محیطی در روز یازدهم آغاز خواهد شد و تابلوهای سطح شهر به نمایش عکس‌ها و تصاویری از امام خمینی (ره) مرتبط با سالگرد ارتحال اختصاص داده می‌شوند.

یزدانی از برپایی سه پردیس فرهنگی – قرآنی توسط معاونت اجتماعی شهرداری تهران در محدوده حرم مطهر امام خمینی (ره) خبر داد و افزود: در کنار مکان‌هایی که ویژه پذیرایی زائران برای افطار در نظر گرفته شده، پردیس‌های فرهنگی و قرآنی برپا خواهند شد. همچنین در تمامی این محدوده، آمبولانس‌ها و تجهیزات پزشکی مستقر هستند و با تقسیم‌بندی انجام شده، پزشکان متخصص برای خدمات رسانی به زائران وجود خواهند داشت.

رییس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) در شهرداری تهران در تشریح راهنمایی زائران در پارکینگ‌ها گفت: هدایت زائران در پارکینگ‌ها توسط بسیج شهرداری تهران و با لباس مجزا و متحدالشکلی انجام خواهد شد. در تمام طول برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی (ره) نیروهای شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران حضور خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، انصاری رییس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) از تلاش نیروهای شهرداری تهران تشکر کرد و افزود: شهرداری تهران 27 سال است که در برگزاری این مراسم مسوولیت‌های مهمی را برعهده گرفته و در سال‌های اخیر نیز تلاش گسترده و کارهای ماندگاری را برای برگزاری این مراسم انجام داده است که جای تقدیر دارد، امروز 80 درصد کارهای اجرایی این مراسم در پهنه حرم برعهده شهرداری تهران است. این اقدامات شهرداری تهران به همراه سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها موجب شده تا بسیاری از مشکلات گذشته مرتفع شود.

رییس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) ابراز امیدواری کرد: در روز 14 خردادماه سالگرد امام خمینی (ره)، شاهد حضور گسترده زائران و خیل عظیم وفادار راه امام خمینی (ره) باشیم.

رییس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) در شهرداری تهران با اشاره به همزمانی مراسم سالگرد ارتحال امام دل‌ها و ماه مبارک رمضان گفت: 60 هزار بسته پذیرایی افطار توسط شش منطقه شهرداری تهران از جمله مناطق 3، 6، 18، 12 و 21 توزیع خواهد شد و همچنین 200 هزار بسته نیز توسط ستاد ارتحال امام خمینی (ره) میان زائران در روز 14 خردادماه توزیع خواهد شد.

مجتبی یزدانی با اعلام این مطلب گفت: شهرداری تهران همانند سال های گذشته با استفاده از ظرفیت تمامی بخش ها و در قالب کمیته‌های مختلف،فعالیت‌های اجرایی در راستای برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم بیست و هشتمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) را از فروردین ماه امسال آغاز کرده است.

یزدانی با بیان این که جلسات مستمری برای برگزاری مراسم بیست و هشتمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در حال برگزاری است، گفت: با توجه به این که این مراسم با ماه مبارک رمضان مصادف شده است، ساعت برگزاری مراسم دو ساعت قبل از افطار در روز ۱۴خرداد آغاز می‌شود و با اذان مغرب به اتمام می رسد.

وی افزود: تدابیر لازم برای اسکان زائرین با برپایی چادرهایی با ظرفیت‌های متعدد و پذیرایی افطار از زائرین محترم اندیشیده شده است همچنین از تمامی ظرفیت‌های حمل و نقل عمومی همانند مترو،تاکسی و اتوبوس برای تسهیل در تردد زائرین محترم استفاده خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به ایجاد بیمارستان صحرائی توسط شرکت شهر سالم گفت:در این مکان پزشکان متخصص به ارائه خدمات درمانی رایگان می‌پردازند. این بیمارستان صحرایی به تجهیزات لازم مانند آمبولانس مجهز است.

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، وی با بیان این که پهنه‌بندی‌های لازم در اطراف حرم مطهر امام (ره) صورت گرفته است، گفت: اقدامات فرهنگی نیز در سه محور فضای عمومی شهر تهران ،حرم امام خمینی (ره)،جماران و شهرری انجام خواهد شد.

آمادگی کامل اورژانس قم در اعزام کاروان‌های زیارتی به مرقد امام خمینی(ره)

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم گفت: اورژانس قم جهت پوشش امدادی کاروان اعزامی ازقم در مراسم سالگرد ارتحال امام(ره) در آمادگی کامل به سر می برد.

محمد رضا حسنی روز پنجشنبه با اعلام این خبر عنوان کرد: در آستانه بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) مرکزفوریتهای پزشکی استان قم برنامه های خاصی جهت پوشش امدادی رادراین روز دردستور کار دارد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم اظهار کرد: دراین راستا و پس از جلسات متعدد استانی و سازمانی با توجه به اعزام 25 هزار زائر قمی در عصر روز ۱۴ خرداد به مرقد مطهرحضرت امام(ره)، اورژانس ۱۱۵ در کنار دیگر دستگاه‌های امدادی وبه عنوان مسئول ومتولی اصلی دراین حوزه در سه بخش ارائه خدمت وپوشش  خواهد داشت. جهت پوشش امدادی همراه با کاروان تعداد ۹ دستگاه آمبولانس اورژانس ۱۱۵ همراه با پرسنل مجرب و تجهیزات کامل پزشکی و درمانی و یک دستگاه خودرو فرماندهی به توالی و از ساعت 15 همراه با اتوبوسهای اعزامی از قم از محل عوارضی به مرقدامام(ره) اعزام خواهند شد.

حسنی خاطرنشان کرد: پوشش امدادی درمسیراعزام شامل تعداد ۵ آمبولانس اورژانس ۱۱۵ نیز در مسیر رفت اتوبان قم به تهران و به ازائ هر ۱۵ کیلومتر در کنار جاده در زمان رفت کاروان اعزامی و نیز در پایان مراسم و در زمان برگشت اتوبوسها مستقر خواهند بود.

وی با اشاره به پوشش امدادی در مرقد مطهر امام(ره ) بیان کرد: طبق برنامه ریزی آمبولانسهای اعزامی از قم همراه با آمبولانسهای دیگر استانها در مرقد مطهر امام تحت مدیریت و فرماندهی واحد اورژانس کشور تا پایان مراسم خواهند بود و کلیه ماموریتهای فوریتی احتمالی از زمان شروع تا پایان مراسم سالگرد را پوشش خواهند داد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم ادامه داد: ضمنا با پیش بینی حضور برخی کاروانها و اتوبوسهای دیگرشهر پس ازمراسم در قم برنامه خاصی نیز جهت استقرار آمبولانسهای اورژانس ۱۱۵ در هسته مرکزی شهر و اطراف حرم مطهرحضرت معصومه و مسجد مقدس جمکران پیش بینی شده است.

وی اظهار کرد: همچنین اتوبوس امبولانس اورژانس با استقرار درعوارضی درطول زمان برگزاری مراسم و نیز بالگرد اورژانس(اورژانس هوایی) نیز تا زمان غروب آفتاب اماده انجام هرگونه ماموریت احتمالی در مسیرها وجاده های استان خواهد بود. ضمن اینکه جهت پوشش امدادی این مراسم از آمبولانسها و نیروهای رزرو و خارج از شیفت اورژانس استفاده شده تا ارائه خدمات معمول وبه هنگام فوریتی واورژانسی به شهروندان عزیز همچون گذشته وبا کمال افتخار به بهترین صورت و در کمترین زمان ممکن انجام شود.

وی در مورد فعالیت های اورژانس در درایام ماه مبارک زمان ودر چند روز گذشته گفت: نمودار زمانی ماموریتهای اورژانس ۱۱۵ و بعضا پلیس و آتش نشانی از حالت عادی در طول شبانه روز به حوالی زمان افطار و بعد از افطار تا سحر تغییر کرده است. در ایام ماه مبارک رمضان معمولا در ساعات روز و قبل از افطار تعداد ماموریتهای اورژانس ۱۱۵ چه تصادفات و غیرتصادفات نسبت به ایام معمول سال کاهش نسبی دارد. البته معمولا این کاهش در نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه قبل از افطار واز حدود یک ساعت بعدازافطار تا حوالی سحر نه تنها جبران شده که از رشد حدودی ۲ تا 2.5 برابری برخوردار می شود.

حسنی بیان کرد: رشد ماموریتهای اورژانس ۱۱۵ قبل از افطار بیشتر شامل تصادفات به ویژه موتورسوارهاست که آن هم به دلیل تعجیل و شتاب شهروندان در رانندگی موقع افطار جهت رسیدن به سفره افطار هست که دراین راستا بعضا سرعت و سبقت بالا و بعضا عدم رعایت قوانین رانندگی را سبب می‌شود.

وی یادآور شد: درساعات بعداز افطار نیز در کنار تصادفات ماموریتهای مربوط به بیماران داخلی-قلبی-تتفسی سهم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند که رشد نمودار ماموریتها کاملا محسوس است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم اظهار کرد: در سحراول ماه مبارک رمضان و در طول فاصله حدود ساعت  ۲۱:۳۰ تا حدود ۰۴:۰۰ بامداد قریب به ۶۸ اعزام امبولانس داشتیم که این عدد بعضا در شبهای عادی حدود ۳۰ تا ۴۰ ماموریت بوده است. در این ایام و با توجه به تجربه سنوات قبل به مدیریت زمان دربرگشت به منازل درآستانه افطار و توجه و رعایت بیشتر مقررات راهنمایی و رانندگی و حقوق شهروندی در تمام ایام و به ویژه بعد از افطار تا سحر توجه شود.

وی تصریح کرد: پرسنل مراکز ۱۱۰ و ۱۱۵ و ۱۲۵، پلیس-اورژانس-آتش نشانی هم حق دارند پس از ۱۷ ساعت گرسنگی در زمان افطار پای سفره افطار باشند و در زمان سحری پای سفره سحر حاضر باشند. این حق را با رعایت قوانین وحقوق شهروندی برای آنان قائل باشیم و حداقل اجازه بدهیم دوستان دستگاه‌های امدادی وقت و زمان خود را با کمال افتخار برای موارد واقعا اورژانسی و اجتناب ناپذیر بگذارند. 
انتهای پیام

انتهای پیام

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس اندیشه امام و رهبری

سرویس شهری

سرویس اقتصادی

سرویس مجلس