امروز : چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۶
در آستانه ماه مبارک رمضان

گرانی اقلام اساسی از سوی مسئولان تایید شد

با نزدیک شدن به ماه رمضان بازار کالاهای اساسی از جمله محصولات پروتئینی، برنج، روغن، قند و شکر و زعفران تب و تاب بیشتری پیدا کرده است.
گرانی اقلام اساسی از سوی مسئولان تایید شد
پنج شنبه | ۱۳۹۷/۰۲/۱۳ - ۰۸:۴۵ |
کد خبر : ۲۷۵ |
صنعت، معدن، تجارت

به گزارش بازباران، در حالیکه کمتر از 16 روز زمان به آغاز ماه رمضان باقی است، بازار کالاهای اساسی از جمله محصولات پروتئینی، برنج، روغن، قند و شکر و زعفران تب و تاب بیشتری پیدا کرده است که این امر نگرانی هایی مبنی بر برخی سودجویی ها در این ایام به همراه داشته است.

برخی کارشناسان معتقدند که این روزها  با تک نرخی شدن ارز حباب در بازار کالاهای اساسی خانوار به مرز هشدار رسیده و بسیاری از خریداران را در بازار سردرگم کرده است، در حالیکه بسیاری از مسئولان دولتی گفته بودند که بعد از تک نرخی شدن ارز به کالاهایی که ارز مبادله ای دریافت می کردند، یارانه اختصاص خواهد یافت و جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر نوسان قیمت اقلام اساسی دربازار  نیست.

حال انتظار می رود  با وجود افزایش بی حساب و کتاب قیمت اقلام مواد غذایی در بازار و سودجویی دلالان از این بازار بی در و پیکر، مسئولان تمیهداتی بیندیشند تا  در پی افزایش سرسام آور قیمت ها و حقوق های ناچیز کارمندی و کارگری بیش از پیش فشار بر قشرهای کم درآمد جامعه برای تامین مایحتاج خود وارد نشود.

محمد علی کمالی سروستانی، مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی درباه آخرین وضعیت بازار مرغ در آستانه ماه رمضان اظهار کرد: با توجه به توزیع قطره چکانی کنجاله سویا و نوسان شدید نرخ نهاده ها ، قیمت مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها در ایام ماه رمضان کمتر از 9 هزار و 200 تومان نخواهد بود.

وی با انتقاد از نوسان شدید قیمت نهاده های دامی در بازار افزود: براساس آخرین آمار هر کیلو کنجاله سویا با نرخ 2 هزار و 540 و ذرت هزار و1180 تومان در بازار عرضه می شود که این نرخ به شدت بالاست.

کمالی نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده با احتساب سود مرغدار 6 هزار و 800 و مرغ آماده به طبخ 9 هزار و 200 تا 10 هزار تومان اعلام کرد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی تصریح کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 5 هزار و 100، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه 7 هزار و 350 و خرده فروشی 8 هزار و 200 تومان است که این نرخ به زیان مرغدار است.

حباب قیمت اقلام غذایی ادامه دارد

محمدی یکی از فعالان عرصه مواد غذایی در شرق تهران درباره تب و تاب اقلام غذایی در روزهای اخیر گفت: قیمت اقلامی همچون برنج ایرانی، قند و شکر، زعفران و روغن با نوساناتی در بازار روبرو شده که این تغییر و تحولات همچنان تا ماه رمضان ادامه خواهد داشت.

وی از کمبود روغن در بازار خبر داد و افزود: هم اکنون روغن چندانی در بازار نیست و زمزمه هایی مبنی بر افزایش 10 تا 12 درصدی قیمت در روزهای آتی به گوش می رسد.

افزایش قیمت اقلام غذایی در بازار

محمد آقاطاهر، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذاییبا اشاره به اینکه کمبودی در توزیع اقلام اساسی نیست، اظهار کرد: اگرچه در توزیع مواد غذایی کمبود چندانی وجود ندارد، اما گرانی هست؛ چراکه برخی کالاها از طریق قاچاق وارد شده و قیمت آن تحت نوسانات دلار بوده و هر روز قیمت اقلام قاچاق بسته به نوسان نرخ دلار در حال افزایش است.

وی در پاسخ به این سوال که گرانی تمامی اقلام نظیر برنج، روغن، شکر و... در ماه رمضان تایید می کنید یا خیر، افزود: تنظیم بازار این کالاها در اختیار دولت است و با مجوز واردات مجدد، قیمت برنج خارجی 4 تا 5 درصد کاهش یافته  و در خصوص مابقی کالاها اجازه گرانی دست دولت است.

به گفته آقاطاهر؛ در روزهای اخیر قیمت قند وشکر 8 درصد افزایش یافته است و به نظر می رسد که دیگر نوسانی نداشته باشد.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تصریح کرد: در خصوص روغن اتفاقات بدی در حال رخ دادن است، به طوریکه برخی اوقات در بازار عرضه نمی شود و یا با قیمت های بالایی توزیع می شود که نمی توان پیش بینی خاصی برای بازار آن داشت.

لبنیات 10 درصد گران شد 

علی رجبی، رئیس اتحادیه فروشندگان لبنیات تهران افزایش 10 درصدی قیمت برخی محصولات لبنی را تایید کرد و گفت: طبق روال همه ساله قیمت محصولات لبنی به سبب افزایش حقوق و دستمزد و حامل های انرژی حدود 10 درصد افزایش می یابد و این چیزی نیست که ستاد تنظیم بازار بخواهد آن را ابلاغ کند.

وی افزود: با توجه به افزایش حقوق کارگران، حمل ونقل، مالیات و ... که بر روی محصولات لبنی سرشکن می شود، این نوسان قیمت منطقی است.

رجبی ادامه داد: با وجود افزایش 10 درصدی قیمت محصولات لبنی ممکن است برخی برندها قیمت اقلامی همچون شیر، ماست و دوغ خود را 7 درصد و برند دیگر 8 درصد بالا برد، اما مطمئنا از ده درصد بیشتر نخواهد بود.

 به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان لبنیات تهران پیش بینی می شود که قیمت سایر محصولات لبنی در ماه رمضان تغییری نداشته باشد.

افزایش قیمت میوه های سردرختی در راه است

حسن صابری، رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار تهران درباره آخرین وضعیت بازار میوه در ماه رمضان اظهار کرد: با توجه به سرمازدگی دیررس بهاره و خسارت های احتمالی، قیمت محصولات سردرختی و نوبرانه بهار با نوساناتی در بازار روبرو خواهد شد.

وی افزود: با وجود بارندگی، سیل و آب  گرفتگی های اخیر احتمال خسارت و نوسان قیمت فرنگی جات در بازار دور از انتظار نیست.

صابری از فراوانی بار هندوانه، ملون و طالبی در میدان خبر داد و گفت: با وجود عرضه گسترده این محصولات، افزایش تقاضا در ماه رمضان تاثیری بر نوسان قیمت آنها نخواهد داشت.

افزایش قیمت گوشت و دام زنده در آستانه ماه رمضان

علیرضا عزیزاللهی، مدیرعامل اتحادیه دامداران   با اشاره به نوسان نرخ گوشت در بازار اظهار کرد: در مقاطعی از سال تقاضا برای خرید گوشت در بازار بالا می رود و عرضه کاهش پیدا می‌کند که این امر تاثیر بسزایی در نوسان قیمت ها دارد.

وی افزود: دستگاه های تنظیم بازار مکلف اند با خرید و ذخیره سازی به موقع از منابع داخلی و وارداتی این خلأ را پر کنند تا با عرضه گسترده، قیمت ها تحت کنترل در بیاید که بنابه دلایلی این امر به خوبی انجام نشده است.

به گفته عزیزاللهی؛ در مواقعی که قیمت گوشت در بازار افزایش می‌یابد، بالتبع قیمت دام زنده دستخوش تغییر و تحولاتی قرار می‌گیرد، کمااینکه این موضوع هم اکنون در بازار دام و گوشت اتفاق افتاده است.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه نرخ دام زنده در استان ها، مراکز توزیع و زمان های مختلف متغیر است، بیان کرد: هم اکنون نرخ هر کیلو دام زنده سبک 16 هزار و 500 تا 18 هزار تومان است، ضمن آنکه در عرضه دام سنگین شاهد نوساناتی بودیم.

وی بازار گوشت در آستانه ماه رمضان را پیش بینی کرد و گفت: اگر به میزان تقاضا قادر به عرضه محصول در بازار نباشیم، مطمئنا نوسانات قیمت دام زنده و گوشت ادامه خواهد داشت، چراکه قیمت اثر معکوسی با عرضه و تقاضا دارد به طوریکه با تعادل عرضه، انگیزه ای برای افزایش قیمت در بازار وجود ندارد.

چندی پیش علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی نسبت به افزایش قیمت گوشت در آستانه ماه رمضان هشدار داد و افزود: با توجه به صادرات دام و کمبود در بازار داخل به مسئولان هشدارهای لازم راجع به افزایش قیمت گوشت داده شده است.

وی قیمت گوشت در بازار ماه رمضان را پیش بینی کرد و گفت: اگر مسئولان امر نسبت به جلوگیری از خروج دام اقدام نکنند ، مطمئنا قیمت هر کیلو شقه گوسفندی در ماه رمضان از 50 هزار تومان فراتر خواهد رفت که با گشت و گذاری در بازار  این موضوع به واقعیت تبدیل شده است.

مسئولان گرانی اقلام اساسی را تایید کردند!

التهاب بازار روغن در آستانه ماه رمضان

علی فاضلی، بازرس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایراناز افزایش 9 تا 10 درصدی قیمت روغن در بازار خبر داد و گفت: در روزهای اخیر، قیمت روغن صنف و صنعت در بازار غیر رسمی به دلیل توقف تولید و دخالت دلالان افزایش یافت که این امر هیچ ارتباطی به روغن مصرفی خانوار ندارد.

به گفته وی؛ با توجه به افزایش هزینه های تولید، مسئولان دولتی قول افزایشی 9 تا 10 درصدی قیمت روغن در تمامی بخش ها را دادند.

فاضلی ادامه داد: انجمن روغن نباتی ایران درخواست افزایش 14 درصدی قیمت روغن به ستاد تنظیم بازار را داده بود، در حالیکه مسئولان هم اکنون تنها با افزایش 9 تا 10 درصدی قیمت موافقت کردند.

به گفته بازرس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی در روزهای اخیر با افزایش غیر رسمی قیمت هر حلب 16 کیلویی روغن از 70 به حدود 90 هزار تومان رسید، در حالیکه قیمت منطقی آن 83 هزار تومان است.

مسئولان گرانی اقلام اساسی را تایید کردند!

افزایش 300 هزارتومانی نرخ زعفران در بازار

غلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران از افزایش 300 هزار تومانی قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران 3 میلیون و 500 و حداکثر 5 میلیون و 800 هزارتومان است.

وی ورود دلالان به بازار و خرید زعفران و نگه داری آن در انبارها را عامل اصلی افزایش قیمت دانست و افزود: با توجه به کمبود زعفران در بازار نمی توان قیمت این محصول را پیش بینی کرد.

در آستانه ماه رمضان تامین مواد غذایی مورد نظر برای مردم از مباحث مهم تلقی می شود و از مسئولان دولتی انتظار می رود جلوی این افزایش قیمت ها را بگیرند، اگر چه قول دادند که بعد از تک نرخی شدن ارز جای هیچ گونه نگرانی نیست، اما قیمت ها در بازار گویای مطلب دیگری است؟!


انتهای پیام

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس اندیشه امام و رهبری

سرویس شهری

سرویس اقتصادی

سرویس مجلس